Žurnal24 priporoča
  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem
Vsebino omogoča FIT Akademije  / 14. maja, 2025

Patricia Pangeršič o telesu po porodu: »Ne popravljaj ga. Podpri ga.«

Po rojstvu otroka se življenje postavi malce na glavo – in z njim tudi telo. Pa vendar – gibanje lahko postane zaveznik in ne nasprotnik vsake novopečene mamice. V članku je o motivaciji, napakah, ki jih delamo mamice, in nasvetih (ki bi jih morala slišati vsaka ženska), zelo iskreno spregovorila Patricia Pangeršič.

Ko postaneš mama, se svet postavi na glavo – in čas zase pogosto izgine s seznama prioritet. Gibanje, ki je bilo nekoč samoumevno, postane luksuz. Ure v fitnesu zamenjaš za noči brez spanja, skrb za svoje telo pa za skrb za drobno bitjece. Marsikatera mamica ob tem občuti krivdo, če si vzame trenutek samo zase. A prav gibanje in zdrav način življenja sta lahko tisto, kar ti pomaga, da se spet povežeš s seboj – fizično in psihično.

To danes še toliko bolj razume tudi Patricia Pangeršič, idejni vodja FIT akademije in ustanoviteljica enega najuspešnejših programov preoblikovanja telesa pri nas. Čeprav je že več kot 72.000 posameznikom pomagala do boljšega počutja in postave, je šele kot novopečena mamica zares začutila, kako pomembno je mamicam omogočiti varen, dostopen in učinkovit način gibanja. In predvsem – brez pritiskov, brez perfekcionizma in v udobju lastnega doma. V pogovoru nam je razkrila, kaj jo je presenetilo po porodu, zakaj ni vsak trening po porodu enak in kako se lahko vsaka mamica počuti bolj FIT – po svojih pravilih.

Patricia, kako ste se vi osebno lotili vrnitve k treningom po rojstvu otroka? Kaj vam je bilo pri tem najtežje in kaj najbolj v pomoč?

Ko sem se počutila dobro (zaceljeni šivi, konec ‘čišče’), sem aktivnost v svoj vsakdan začela vpeljevati postopoma – dihalne vaje, raztezanje, vaje za medenično dno, sprehodi … Začela sem počasi in najbolj pomembna mi je bila doslednost, ne intenzivnost. Ko sem pri šestih tednih po porodu dobila zeleno luč za telesno aktivnost s strani ginekologa, pa sem začela tudi s treningi za celotno telo z lastno težo oz. z lažjimi obremenitvami.

Težko rečem, da mi je bilo karkoli zelo težko … imela sem realna pričakovanja in vedela sem, da sama nosečnost ter porod pustita posledice. Zavedala sem se, da bo napredek počasen, a cilj mi je bil redno gibanje, boljše počutje in vedno več moči.

Najbolj mi je pomagala podpora partnerja in to, da sem učinkovite treninge lahko opravila tudi doma. Prav tako mi je pomagala moja miselnost – da sem sprejemala svoje nove meje in bila ponosna nase ob vsakem – pa tudi če kratkem – treningu.

Patricia Pangeršič: ''Najbolj mi je pomagala podpora partnerja in to, da sem učinkovite treninge lahko opravila tudi doma.'' (Foto: Fit akademija)

Najpogostejše napake mamic, ki želijo po porodu ponovno priti v formo

Patricia je navedla 6 najpogostejših napak, ki jih sama opaža pri mamicah, ki se po porodu želijo vrniti nazaj v formo.

Prehitra vrnitev k intenzivnim treningom: Veliko mamic želi čim prej spet teči, dvigovati uteži itd. Te aktivnosti so lahko prezgodnje, če medenično dno še ni stabilno, če je prisotna diastaza itd. Pomembno je, da začnemo z osnovami – aktivacija medeničnega dna, hoja, vadba z lastno težo.

Ignoriranje stanja medeničnega dna in trebušne stene: Uhajanje urina, občutek teže v medenici, »izboklina« na trebuhu pri napenjanju – vse to so znaki, da telo še ni pripravljeno na obremenitve. Tudi, če ni očitnih težav, je pomemben pregled pri ginekologu/fizioterapevtu.

Osredotočenost le na estetske cilje (npr. “trebuh mora izginiti”): Hitro hujšanje ali osredotočenost na »spet biti suha« lahko vodi do prehranskih omejitev, izčrpanosti in počasnejšega okrevanja. Osredotočeni moramo biti na povrnitev moči, energije in splošno dobro počutje. ‘Estetika’ bo prišla s časom, če je naš pristop seveda zdrav in primeren.

Primerjanje z drugimi: Nikoli se ne smemo primerjati z drugimi, saj vsaka mamica okreva na svoj način. Vsako telo ima svojo zgodbo.

Neupoštevanje počitka in spanja: Vadba telesu predstavlja ‘stres’ – če nam že tako primanjkuje spanja, lahko intenzivni treningi povzročijo nasprotni učinek (več utrujenosti, slabša regeneracija, hormonsko neravnovesje). Če je za nami neprespana noč, dnevne počitka otroka tudi mi raje izkoristimo za počitek.

Prepričanje, da mora trening trajati dolgo, da je učinkovit: Mnoge mamice se ne lotijo treningov, ker mislijo, da nimajo dovolj časa za “pravi trening”. Že 15-20 minut strukturirane vadbe doma lahko naredi ogromno razliko, če jo le izvajamo redno.

Nasvet Patricie Pangeršič:

“Začni počasi, poslušaj telo in postavi si cilj, da telo okrepiš – ne da ga ‘popraviš’.”
Foto: Fit Akademija
Konec tega meseca se začenja že 16. Fit akademija po vrsti in prijave nanjo so že odprte. Zato ne odlašajte in postanite te del te čudovite, nadvse spodbudne fit skupnosti tudi vi. Svoje mesto si s pravočasno prijavo zagotovite TUKAJ!

Telo ženske, ki je postala mama, potrebuje nežnost, čas in potrpežljivost – ne pritiska in primerjanja. Namesto da merite napredek v številkah, bodite raje pozorne na svoje počutje. Tudi kratek, umirjen trening ima svojo vrednost, če je reden. Ob tem pa je seveda najbolj pomembno zavedanje, da popolne razmere ne obstajajo in da je gibanje treba prilagoditi počutju in zmožnostim. In da ni nič takega, če je za kratek trening treba koga prositi za varstvo.

Fit akademija Vrata odpira že 16. fit akademija! (Foto: Fit Akademija)

Sporočila Patricie Pangeršič vam, drage mamice

  1. Zaupaj občutku – ne številkam
    Namesto da meriš uspeh v izgubljenih kilogramih, se vprašaj, če se počutiš bolj stabilno, imaš več energije itd.
  2. Drži se načela: “Manj je več, če je redno”
    Kratek, umirjen trening (npr. 20 minut hoje + nekaj vaj za jedro) vsak drugi dan bo prinesel več koristi kot 3-je težki treningi in nato 5 dni počitka zaradi izčrpanosti.
  3. Poišči varen vir vadbe
    Izvajaj poporodno vadbo in šele, ko bo tvoje telo pripravljeno, razmišljaj o drugih oblikah treninga.
  4. Ne čakaj na idealne razmere
    Popoln urnik in popolna energija ne bosta prišla. Gibanje naj bo prilagodljivo – če imamo 10 minut, jih izkoristimo … če otrok zajoka ga pomirimo in nadaljujemo kasneje …
  5. Vključi druge – in sprejmi pomoč
    Partner, babica, prijateljica – vsak trenutek, ki ti ga kdo podari, izkoristi brez slabe vesti. Skrb zase ni sebičnost – je naložba v tvojo moč in zdravje.
  6. Zaupaj, da telo ve, kaj počne
    Tvoje telo je ravno naredilo nekaj izjemnega. Z malo nežnosti, doslednosti in potrpežljivosti ti bo zelo hvaležno – in se bo odzvalo z močjo, ki te bo presenetila.

Največje prednosti vadbe od doma, če imamo doma dojenčka

Ena največjih prednosti vadbe od doma, še posebej za mamice z majhnimi otroki, je prilagodljivost. Trening lahko izvedete takrat, ko vam najbolj ustreza – ko otrok spi, se mirno igra poleg vas ali počiva v ležalniku. Včasih ga lahko celo vključite v kakšno vajo in vadbo spremenite v skupen trenutek. Ni vam treba usklajevati urnika z vadbami v fitnesu, saj vse poteka v vašem ritmu.

Vadba doma vam prihrani tudi veliko časa – ni vožnje, parkiranja ali preoblačenja. V tistih 30 minutah, ko otrok zadrema, že lahko zaključite s treningom. Domače okolje vam nudi varnost, sproščenost in udobje – brez potrebe po posebni opremi ali oblačilih, brez občutka, da vas kdo opazuje.

Tudi finančno je to pogosto ugodnejša rešitev, saj ni dodatnih stroškov za fitnes karto, prevoz ali varstvo. In kar je najpomembneje – ker ni toliko logističnih ovir, lažje oblikujete svojo rutino. Tudi če vadite le 15 ali 20 minut na dan, boste z doslednostjo naredile več, kot si morda mislite.

Foto: Fit Akademija Foto: Fit Akademija
Patricia, kako v FIT akademiji upoštevate posebnosti telesa v poporodnem obdobju?

V Fit akademiji 16 vse mamice čaka 6 vadb, ki so primerne za poporodno obdobje. Vadbe vodi diplomirana fizioterapevtka Žanina; osredotočamo pa se na krepitev mišic medeničnega dna, globoke trebušne mišice in postopno dvigovanje telesne zmogljivosti. Naš cilj ni »hitro nazaj v formo«, ampak močnejše, bolj povezano in funkcionalno telo. Po porodu gradimo temelj za nadaljnje treninge ter vsakodnevne izzive materinstva.

Patricia, kaj bi želeli sporočiti vsem mamicam, ki še oklevajo, ali naj se podajo na pot aktivnega okrevanja in krepitve po porodu?

Vsem mamicam bi želela sporočiti, da jih razumemo. Vemo, da so utrujene; razpete med tisoč opravki in iskanjem tistih nekaj minut zase na dan. Povsem normalno je, če čutite, da vaše telo ‘ni več vaše’; da bi z gibanjem lahko naredile kaj narobe … ampak vaše telo si zasluži nežno gibanje. Aktivno okrevanje ni egoistično in je potrebno. Je darilo za vaše telo, ki je naredilo nekaj izjemnega – ustvarilo novo življenje.

Ne strmite k temu, da boste »spet takšne kot prej«. Dovolj je, da se počutite stabilno, močno in živo – od znotraj navzven. Že majhni koraki lahko naredijo veliko razliko. Začnite, ko začutite, da ste pripravljene. In vedite, da niste same. Tukaj smo, da vas podpremo – brez pritiskov, brez primerjanja, s popolnim razumevanjem in z veliko spoštovanja do vašega telesa in vaše poti.

Znanje in nasvete je najlepše deliti takrat, ko imaš tudi sam ogromno izkušenj. Biti FIT mama ne pomeni biti popolna – pač pa se res dobro počutiti v svojem telesu in biti ponosna na to, da imaš dovolj časa, da poskrbiš tako zase kot otrokovo dobro počutje.

Prijave za letošnjo, že šestnajsto Fit akademijo, so znova spet odprte! Drage mamice, ne oklevajte in si svoje mesto v tej neverjetni motivacijski skupnosti zagotovite še danes – PRIJAVITE SE TUKAJ!
Foto: Fit akademija

Kontakt

Styria Media si, d.o.o., Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Copyright 2025. Zurnal24 | Styria Media si

Kategorije

  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem

Partnerji

  • Žurnal24.si
  • Vreme.net
  • Med.over.net
  • Style.over.net
  • Mama.over.net
  • Recepti.over.net