Zakaj je po tridesetem letu težje priti do fit postave? Niste edini, ki si s tem vprašanjem belite glavo.
Podobno se sprašuje tudi uporabnica Starševskega Čveka: “Sem v rosnih tridesetih, in to moje hujšanje je bolj laično. Nisem za štetje kalorij, tehtanje zrezkov in odpovedovanje začimb. Vem, da bom v tem primeru na dieti zdržala največ teden dni.” Mnogi se, tako kot tudi uporabnica, soočajo z občutkom, da njihovo telo kar naenkrat ne sodeluje več kot prej.
Ko zakorakamo v trideseta, se naše telo postopoma začne spreminjati. Presnova se upočasni, mišična masa začne upadati, raven energije pa ni več tako stabilna, kot je bila. Za piko na i z leti narašča tudi vsakodnevni stres. Kariera, otroci, obveznosti in pogosto tudi premalo spanja. Po podatkih spletnega vira Harvard Health Publishing naj bi našteto drastično vplivalo na hormonsko ravnovesje, posledično pa tudi otežilo proces hujšanja in oblikovanja telesa.
V želji po hitrem padcu številke na tehtnici pogosto posežemo po strogih dietah, ki obljubljajo hitre rezultate. Po podatkih spletnega vira National Institutes of Health stroga omejevanja hrane in hitre diete, ki izločajo številne vrste živil, pogosto vodijo do tako imenovanega jojo učinka. To pomeni, da telesna teža resda hitro pade, posledično pa kasneje hitreje pridobite še več kilogramov, kot ste jih imeli pred začetkom diete.
Na poti do fit postave je pomembno, da prepoznamo, da dolgoročni rezultati temeljijo na uravnoteženi prehrani, kjer se osredotočamo na kakovostne in hranilne obroke, ki nas oskrbijo z vsemi potrebnimi vitamini in minerali.
Po podatkih Mayo Clinic je premajhen vnos kalorij celo nevaren, saj lahko upočasni presnovo, zmanjša mišično maso in raven energije. To v praksi pomeni, da telo začne shranjevati maščobe, namesto da bi jih kurilo. Po tridesetem letu je še posebej pomembno, da užijemo dovolj kalorij in z njimi podpiramo mišično maso ter ohranjamo energijo za vsakodnevne aktivnosti.
Dolgi teki, kolesarjenje in podobni kardio treningi – to je glavno vodilo marsikoga, ki želi izgubiti odvečne kilograme. Drži, da intenzivni kardio treningi vodijo v rezultate, pa vendar ne smemo pozabiti na vadbo za moč, saj slednja pomaga ohraniti mišično maso in pospešuje našo presnovo. Po podatkih spletnega vira Harvard Health Publishing prekomerno usmerjanje na kardio vadbo brez ustreznega počitka lahko pripelje do izčrpanosti in upočasnjenega napredka.
Vadbe za moč, kot so vaje z lastno težo, dvigovanje uteži ali pilates, pomagajo ohraniti mišice, ki po 30. letu postanejo eden ključnih pogojev za fit postavo in zdravo spremembo.
Ko upihnemo trideseto svečko je pomembno, da razumemo, da napredek ni vedno takoj viden. Telo se spreminja bistveno počasneje, hormoni pa vplivajo na hitrost, s katero izgubljamo težo. Zato je pomembno, da se ne osredotočamo samo na številke na tehtnici, temveč tudi na naše počutje. “Hitre in enostavne poti do rezultatov ni,” pišejo na uradni spletni strani 16. Fit akademije.
Če si v poletje 2025 želite zakorakati ponosno, zdravo in kot nova najboljša verzija sebe, vam svetujemo, da razmislite o udeležbi na FA16. Na poti do spremembe vam bo stala preizkušena in izkušena ekipa, ki bo poskrbela, da bo doseganje ciljev lažje in še bolj učinkovito kot kadarkoli prej.