Tehnologija

Delovanje in vzdrževanje balkonske sončne elektrarne pozimi

15. decembra, 2023 - Oglasno sporočilo

Bi radi izkoristili neprecenljiv doprinos balkonske sončne elektrarne, pa se vam zimska sezona ne zdi najbolj optimalna za njeno delovanje? Razloga za skrb ni!

Kljub temu, da je pozimi sončne svetlobe manj in so dnevi krajši, lahko sončne elektrarne še vedno učinkovito delujejo, vendar pa jim je v hladnejših mesecih potrebno nameniti več pozornosti v smislu vzdrževanja in orientacije.

Slovenija, znana kot dežela na sončni strani Alp, je ena izmed bolj osončenih držav v Evropi s približno 2.000 sončnimi urami letno, torej gre za idealno območje za pridobivanje električne energije s sončnimi elektrarnami.

Sončne elektrarne delujejo skozi vse leto, neodvisno od zunanjih temperatur, saj njihova naloga ni odvisna od temperature, temveč od prisotnosti sončne svetlobe. Zanimivo dejstvo je, da so sončne elektrarne bolj učinkovite pri nižjih temperaturah.

Čeprav so dnevi v zimskih mesecih krajši in osončenost manjša, kar vodi do manjše proizvodnje električne energije, pa to ne vpliva bistveno na letno proizvodnjo, saj sončne elektrarne v Sloveniji proizvedejo približno 90 % vse energije med marcem in oktobrom. V poletnih mesecih proizvedejo presežek energije, ki se odda v omrežje in se pozneje, v manj osončenih mesecih, vzame nazaj iz omrežja, kar uravnoteži letno proizvodnjo energije.

Sončne elektrarne so torej, ne glede na velikost, nenehno izpostavljene vplivom narave skozi vse leto.

Foto: Vklopisonce.si

Balkonske sončne elektrarne podjetja Energen d.o.o. so zasnovane tako, da učinkovito delujejo in proizvajajo električno energijo tudi pozimi.

Zanimiv vidik je, da čeprav sneg, ki se neposredno nabira na panelih, zmanjšuje njihovo učinkovitost, lahko hkrati sneg v okolici reflektira svetlobo in s tem potencialno poveča učinkovitost panelov, če le-ti niso prekriti.

Kljub visoki kakovosti materialov in izdelave pa sta za ohranjanje moči in učinkovitosti balkonske sončne elektrarne ključnega pomena pravilna uporaba in redno vzdrževanje, še posebej v zimskih mesecih.

Sneg na modulih

Sneg na solarnih modulih lahko ovira njihovo osnovno funkcijo proizvajanja električne energije, saj preprečuje prehod sončnih žarkov.

Vendar pa na njih običajno ne ostane dolgo, kar je posledica več dejavnikov:

  • Solarni moduli so pogosto nameščeni pod kotom med 15 in 45 stopinj, kar olajša zdrs snega s površine.
  • Gladka površina modulov in njihova namestitev na južnem delu strehe, kjer je največja osončenost, prav tako prispevata k hitrejšemu odstranjevanju snega.
  • Moduli so zaradi nenehnega “lovljenja” sončne svetlobe pogosto precej toplejši od okolice, kar povzroči hitrejše taljenje novozapadlega snega.
  • Ko se sneg stopi in zdrsne z modulov, s seboj odnese umazanijo in naplavine, kar poveča učinkovitost modulov.
Foto: Vklopisonce.si

Led in sneg torej za lastnike sončnih elektrarn predstavljata dva glavna izziva z vidika:

  1. Zmanjšane proizvodnje električne energije – ko je večji del solarnih panelov prekrit s snegom ali ledom, se zmanjša njihova sposobnost proizvodnje energije.
  2. Dodatne obremenitve – močno sneženje ali debele plasti ledu, ki se ne odstranijo, povzročajo dodatno obremenitev na solarnih modulih in nosilni konstrukciji, kar lahko vodi do razpok na občutljivih modulih.

Zaradi teh razlogov je priporočljivo, da lastniki balkonskih sončnih elektrarn pred prvim sneženjem opravijo temeljit pregled modulov in jih nato redno opazujejo glede na vremenske razmere.

Pred zimo je tudi nujno preveriti tehnično stanje balkonske sončne elektrarne, torej pregledati kable, vijake in povezovalne elemente.

Postavitev in naklon modulov

Balkonske sončne elektrarne podjetja Energen d.o.o., ki deluje pod blagovno znamko Vklopi sonce, so opremljene s podkonstrukcijo, ki omogoča nastavitev na tri različne naklone:

  • 35°,
  • 65°,
  • 90°.

Za zimsko obdobje je priporočljivo izbrati strm naklon, saj to omogoča samodejen zdrs snega in ledu s panelov. Prav tako je smiselno prilagoditi kot solarnih modulov, da se izboljša izkoristek sončnih žarkov, ki so pozimi pod manjšim kotom kot poleti.

Strokovnjaki priporočajo, da panele pozimi orientirate proti jugu, saj bo ta orientacija izboljšala zbiranje sončne svetlobe.

Pri tem je seveda pomembno, da se izogibate montaži na senčnih lokacijah in tako preprečite zmanjšanje izkoristka.

Z ustreznim vzdrževanjem do optimalnega izkoristka tudi pozimi

Za optimalno delovanje vaše balkonske sončne elektrarne v zimskih mesecih je neizogibno ustrezno vzdrževanje, ki vključuje:

  • Odstranjevanje snega in ledu

Mokro listje, umazanija in sneg lahko prekrijejo sončne module, kar zmanjša njihovo površino za sprejem sončne svetlobe in posledično vpliva na njihovo učinkovitost.

Foto: Vklopisonce.si

Redno čiščenje in pregledi sončnih modulov so ključni, da ostanejo čisti in lahko učinkovito absorbirajo sončno svetlobo. Ker so celice v modulu povezane zaporedno, lahko celo en sam list na modulu drastično zmanjša njegovo zmogljivost. Sneg pa lahko prekrije panele v celoti in tako popolnoma prepreči dostop sončne svetlobe.

Pri samostojnem odstranjevanju snega in ledu poskrbite za svojo varnost!

  • Preverjanje in vzdrževanje opreme

Redni pregledi električnih povezav, nosilnih konstrukcij in površine panelov so pomembni za preprečevanje poškodb zaradi zmrzali ali teže snega.

  • Vzdrževanje baterije hranilnika

Če imate elektrarno s hranilnikom, je treba zagotoviti ustrezno vzdrževanje baterije, saj lahko hladne temperature vplivajo na njeno zmogljivost.

Racionalno upravljanje s hranilnikom električne energije

V primeru, da ste čez dan veliko odsotni, priporočamo, da proizvedene električne energije ne oddajate v omrežje, temveč jo shranjujete. Če je imate nameščeno balkonska sončno elektrarno s hranilnikom, je z njim pomembno upravljati racionalno. Priporočljivo je, da energijo, ki jo proizvedete in je trenutno ne uporabljate, shranite v hranilnik za kasnejšo uporabo, na primer za zvečer.

S tem pristopom in skrbnim vzdrževanjem lahko balkonska sončna elektrarna s hranilnikom proizvede občutno količino energije, celo v času šibkejšega zimskega sonca.

Z gospodarnim ravnanjem in skrbnim vzdrževanjem je torej mogoče tudi v zimskih mesecih z balkonsko sončno elektrarno proizvesti znatne količine električne energije. Pomembno je, da razumete vplive zimskega vremena, se nanj ustrezno pripravite in se pri morebitnih dilemah oprete na podporo strokovnjakov iz Vklopi sonce.