Lepota in zdravje

Ali res potrebujemo prehranska dopolnila?

18. februarja, 2025 - Oglasno sporočilo

Trg ponuja nešteto vitaminov, mineralov in drugih dodatkov, ki obljubljajo več energije, boljše zdravje in mladosten videz. Toda, ali jih resnično potrebujemo ali lahko vse pomembne hranilne snovi pridobimo zgolj z uravnoteženo prehrano?

Obstaja ogromno razlogov, zakaj so prehranska dopolnila v zadnjem obdobju tako priljubljena. Poleg tega, da poskrbite za zdravo prehrano, obstajajo namreč dokazi, da lahko nekateri dodatki koristijo vašemu splošnemu počutju – toda, ali so zato nujno potrebna v našem življenju?

Kaj so prehranska dopolnila?

Zakonodaja pravi, da so prehranska dopolnila živila, ki so namenjena dopolnjevanju običajne prehrane. Torej niso zdravila, s katerimi bi čudežno pozdravili bolezni, temveč so lahko zgolj podpora naši prehrani, s čimer se posledično lahko izboljša tudi splošno počutje.

Prehranska dopolnila tako vsebujejo koncentrirane vire posameznih ali kombiniranih hranil, kot so vitamini, minerali, maščobe in podobno. Poleg tega, da se med seboj razlikujejo v svojih sestavinah, pa so na voljo v obliki tablet, kapsul, praškov, tekočin in drugih podobnih oblikah.

Foto: Institut.O
Foto: Institut.O

Ponudba prehranskih dopolnil je z leti postala tako pestra, da se popolnoma upravičeno sprašujemo, ali jih res potrebujemo, v katerih situacijah so priporočljiva in kaj se lahko zgodi, če jih zaužijemo preveč.

Na vsa ta vprašanja bomo odgovorili v nadaljevanju.

Kdaj so prehranska dopolnila koristna?

Kot že ime pove so prehranska dopolnila primarno namenjena dopolnjevanju prehrane, in sicer predvsem tistih hranil, ki jih z običajno prehrano zaužijemo premalo. S tega vidika so nekatera prehranska dopolnila še posebej koristna.

 Dodajanje prehranskih dopolnil ob povečani športni aktivnosti

Pri osebah, ki se veliko ukvarjajo s športom, se še posebej povečajo potrebe po vitaminu C. Ta ima v telesu antioksidativno vlogo, sodeluje pri tvorbi kolagena, vpliva na delovanje imunskega sistema in poskrbi za normalno delovanje žil, kosti, hrustanca, dlesni, kože in zob.

Poleg vitamina C se športnikom priporočajo tudi druga prehranska dopolnila, kot so Map beljakovine, elektroliti, regeneracijski napitki in podobno, kar pa je odvisno tudi od narave in intenzivnosti športne aktivnosti.

Foto: Institut.O
Foto: Institut.O

Pomanjkanje določenih hranil v sodobni prehrani

Med bistvenimi hranili, ki jih dandanes primanjkuje v sodobni prehrani, so zagotovo omega 3 maščobne kisline. Te se nahajajo predvsem v morskih ribah, ki pa so na naših jedilnikih zelo redko – manj kot enkrat tedensko, kar sicer priporoča večina strokovnjakov.

V sodobni prehrani so zato še posebej priporočljiva prehranska dopolnila z omega 3 maščobni kislinami, poleg tega pa ne smemo pozabiti tudi na napitke, kot je Vita Biosa, vitamin A in K ter magnezij.

Več energije in odpornosti

Med prehranskimi dopolnili, ki pridobivajo na priljubljenosti, je tudi spirulina – modrozelena alga, ki velja za eno najbogatejših naravnih virov hranil.

Spirulina je izjemen vir beljakovin, vsebuje vse esencialne aminokisline, bogata je z vitamini B-skupine, železom, magnezijem in antioksidanti, kot je fikocianin. Športniki jo cenijo zaradi podpore pri regeneraciji mišic in vzdržljivosti, saj pomaga pri zmanjšanju oksidativnega stresa in vnetij v telesu.

Foto: Institut.O
Foto: Institut.O

Poleg tega krepi imunski sistem, spodbuja razstrupljanje organizma ter prispeva k boljši presnovi in splošnemu počutju.

Podpora prebavi in boljšemu počutju

Fermentix je prehransko dopolnilo, zasnovano za podporo zdravi prebavi in uravnoteženju črevesne mikrobiote. Vsebuje skrbno izbrane fermentirane sestavine, ki pomagajo vzpostaviti ravnovesje dobrih bakterij v črevesju.

Zdrava črevesna flora je ključna za močan imunski sistem, dobro presnovo ter optimalno absorpcijo hranil.

Foto: Institut.O
Foto: Institut.O

Dodajanje Vitamina D v jesensko zimskem času

Vitamin D se sintetizira v koži med izpostavljenostjo soncu. Glede na to, da pa le ta v jesensko zimskem času na našem geografskem območju ni dovolj učinkovita, se priporoča dodajanje vitamina D k uravnoteženi prehrani. Ta je še posebej priporočljiv za vse starostnike, ki se zaradi starosti vedno manj gibajo v zunanjem okolju.

Dodajanje folne kisline in železa pri nosečnicah

Med nosečnicami in doječimi materami je zelo pogosto zaznati pomanjkanje železa, zato je v takšnih situacijah priporočljivo dodajanje v obliki prehranskih dopolnil. Med nosečnostjo pa se priporoča tudi dodajane folne kisline in vitamina B9, ki pri otroku prepreči napake zaradi nepravilne delitve celic.

Prehranska dopolnila in uravnotežena prehrana

Ne glede na to, kaj je vaš cilj uživanja prehranskih dopolnil, je ena stvar zagotova: prehranska dopolnila niso nadomestila za zdravo in uravnoteženo prehrano, zato se jih nikoli ne sme uporabljati namesto prave hrane.

Strokovnjaki priporočajo, da se pomanjkanje hranil v prvi vrsti prepreči z uravnoteženo vsakodnevno prehrano. V situacijah, ko pa to tudi s strokovno pomočjo ni mogoče, takrat je priporočljivo uživanje prehranskih dopolnil.

Ali res potrebujemo prehranska dopolnila?

Še preden se odločite za uživanje prehranskih dopolnil, je priporočljivo najprej ugotoviti pomanjkanje določenih hranil. To je mogoče storiti s pomočjo krvne slike ali na podlagi dnevnega vnosa hranil s hrano.

Če ugotovite, da vaša prehrana ne zadovolji vašim potrebam po izbranemu hranilu ali imate posebne prehranske potrebe, potem so prehranska dopolnila vsekakor priporočljiva.