December je čas, ko se dnevi krajšajo, zima pa se razbohoti v vsem svojem sijaju. Ker pozimi več časa preživimo v notranjih prostorih, je idealno, da jih popestrimo z živahnimi barvami in prijetnimi teksturami sobnih rastlin. A katere izbrati?
Rastline so nekaj, kar je aktualno in dobrodošlo v vseh delih leta, ne glede na letni čas. Tudi pozimi nas lahko razveseljujejo s svojimi pisanimi listi, cvetovi v različnih oblikah in barvah ali celo prijetnimi vonjavami. Decembrska klasika v mnogih domovih so zagotovo božične zvezde, a praznično vzdušje lahko pričarajo še mnoge druge rože.
Za veseli december sta na primer odlična izbira kalateja ali božični kaktus. Čeprav se na prvi pogled zdita zelo različna, ju združuje prav njuna različnost – ena popestri prostor s svojimi barvitimi listi, drugi pa z božičnim cvetjem.
Kalateje so čedalje bolj priljubljene sobne rastline, ki s svojimi pisanimi, vzorčastimi listi popestrijo vsak prostor. Gre za rastline iz družine marantaceae, ki izvirajo iz tropskih gozdov Južne Amerike. Njihovi ovalni listi so na zgornji strani zeleni, na spodnji pa vijolični, kar daje rastlini poseben čar. Na zgornji strani listov so različni vzorci, ki nam pomagajo prepoznati vrsto kalateje. Nekatere izmed najbolj priljubljenih sort so:
Kalateje ne marajo premočne sončne svetlobe, zato najbolje uspevajo v indirektni svetlobi. Idealno je, da jih postavite na svetlo, vendar ne preveč sončno mesto, kot sta vzhodno okno ali balkon. Zalivajte jih zmerno – najbolje je počakati, da se zgornja plast zemlje posuši, nato pa rastlino dobro zalijete. Kalateje ljubijo višjo zračno vlago, zato jih občasno pršimo ali celo stuširamo, za kar se odlično obnese COMPO pršilo za nego orhidej, ki ohranja vlago v listih in preprečuje nabiranje vodnega kamna.
Kalatejo presajamo, ko je cvetlični lonček premajhen, najkasneje takrat ko korenine pogledajo ven na dnu lončka. Z gnojenjem počakamo na pomladne in poletne mesece, ko začne rastlina rasti.
Za presajanje kalateje uporabimo zračen substrat, kot je COMPO SANA zemlja za palme in zelene rastline, ki zagotavlja dobro prepustnost za vodo. In ki poleg šote vsebuje še kompost, apno in vsa druga hranila, potrebna za začetno rast rastline. Presadimo pa jo, ko je cvetlični lonček premajhen in ko korenine začnejo prehajati iz lončka. Gnojenje naj poteka v pomladnih in poletnih mesecih, ko rastlina začne aktivno rasti. Takrat jo enkrat mesečno pognojimo s COMPO tekočim gnojilom za palme in zelene rastline.
Ste vedeli, da božični kaktus (Schlumbergera) pravzaprav prihaja iz tropov? Natančneje, iz tropskih gozdov Brazilije, kjer raste kot epifit na drevesih in kamnih. Ima posebne, zimzelene liste, ki so sestavljeni iz ploščatih stebelnih členov. Čeprav spada med kaktuse, nima bodic, temveč se ponaša s čudovitimi cvetovi, ki se pojavijo v zimskih mesecih – od novembra do januarja.
Božični kaktus je rastlina kratkega dne, kar pomeni, da za cvetenje potrebuje krajši dan. Da bi zacvetel ravno za božič, ga imejte od oktobra dalje v prostoru z nižjimi temperaturami (pod 20 °C) in ga vsak dan izpostavite od 12 do 13 ur dolgemu mraku.
Ko pa se začnejo cvetovi odpirati, ga prestavite v svetlejši prostor, vendar ga zaščitite pred neposredno sončno svetlobo. Idealno je, da ga postavite na vzhodno ali severno okno.
Ker ima božični kaktus tanke korenine, ga je treba zmerno zalivati – bolje je, da ga zalijemo manj kot preveč (najbolje je počakati, da se zgornja plast zemlje izsuši, nato postopek ponovimo). COMPO SANA zemlja za kakteje je odlična izbira, saj je dobro prepustna in vsebuje hranila, potrebna za rast kaktusov. V času rastne sezone (pomlad in poletje) ga enkrat na mesec pognojimo s COMPO tekočim gnojilom za zelene rastline. Med cvetenjem pa uporabimo gnojilo za cvetoče rastline.
Če začnejo vašemu božičnemu kaktusu odpadati cvetovi, to pogosto pomeni, da je rastlina izpostavljena prekomernemu prepihu, prenizkim ali previsokim temperaturam ali pa je postavljena neposredno nad radiator, kar ji prav tako ne ustreza. Nepravilno mesto se lahko kaže tudi v rumenenju listov, kar je lahko znak gnitja korenin. Zato je pomembno, da ga ne zalivate preveč.
Tudi pozimi lahko božični kaktus in druge rastline doletijo škodljivci. Najpogosteje so to listne uši, kaparji in pršice, ki jih lahko uspešno zatirate z naravnim insekticidom NeemAzal. V zemlji se pogosto pojavijo tudi mrtvaške mušice, katere ličinke lahko učinkovito zatrete z Nemaplus – naravnim sredstvom, ki se hrani z ličinkami in jih tako odstrani.
Praznični čas je kot nalašč za obogatitev doma z rastlinami, ki vas razveselijo s svojo lepoto in živahnimi barvami. Kalateja in božični kaktus sta idealni izbiri, ki bosta poskrbeli, da bo vaš dom v tem zimskem obdobju poln zelenja, barv in prazničnega vzdušja. A svojim prazničnim rastlinam ne pozabite zagotoviti ustreznih pogojev za rast, saj vas bodo za to nagradile s svojo lepoto in cvetenjem.