Žurnal24 priporoča
  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem
Vsebino omogoča Modra zavarovalnica  / 13. aprila, 2023

Kako do dodatne davčne olajšave? Ne spreglejte teh pomembnih informacij 

Podatki kažejo, da naj bi imeli Slovenci več kot 24 milijard evrov v bančnih vlogah in več kot 3 milijarde v dodatnem pokojninskem zavarovanju. Koliko od vas pa uveljavlja posebno davčno olajšavo?

Da smo Slovenci izjemno previden in varčen narod, potrjujejo tudi poročila evropskega statističnega urada Eurostat. Glede na število posameznikov, ki premišljeno upravljajo svoje premoženje, pa je treba omeniti tudi veliko zanimanje za uveljavljanje posebnih davčnih olajšav.

Ali veste, da lahko z varčevanjem v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja pridobite posebno davčno olajšavo? 30. marca je potekala javna tribuna, na kateri je na vprašanja o davčni olajšavi in novostih s področja dodatnega pokojninskega zavarovanja odgovarjala Mojca Trkman iz Modre zavarovalnice, ki je ena največjih ponudnic dodatnega pokojninskega zavarovanja v Sloveniji.

Foto: Profimedia

Kdaj začeti varčevati?

Uporabnica Neja je napisala, da je mlajša od 30 let in je samozaposlena. Ker doslej še ni varčevala, jo je zanimalo, kdaj je pravi čas in kako naj se tega loti. Mojca Trkman iz Modre zavarovalnice pravi, da je vsekakor najbolje začeti varčevati v mlajših letih, čeprav z nižjimi zneski, ter varčevati do upokojitve. Na tak način lahko povečamo svoje prihranke in si tako zvišamo možnosti izplačila dodatne pokojnine/rente.

”Dodatno pokojninsko zavarovanje je način prostovoljnega varčevanja in nudi možnost rednih ali občasnih vplačil v višini, ki si jo določite sami. Prav tako lahko varčevanje kadarkoli prekinete oz. postavite v status mirovanja v času, ko zaradi različnih situacij premije ne zmorete vplačevati. Poleg tega vam varčevanje nudi tudi posebno davčno olajšavo (prihranek pri dohodnini) ter možnost izbire podsklada, v skladu z vašo starostjo oz. naklonjenosti k tveganju,” se pojasnjuje naša sogovornica.

Osnovna pokojnina pogosto ne zadošča več za ohranitev življenjskega sloga

Ne samo, da si veliko upokojencev ne more več privoščiti življenjskega sloga, kakršnega so bili vajeni pred upokojitvijo, veliko se jih sooča tudi s težavami, ki žal pogosto pridejo s starostjo (npr. težave z zdravjem). Najbolj idealno bi bilo, da bi za obdobje po upokojitvi začeli varčevati že ob prvi zaposlitvi, a je realnost pogosto drugačna. Statistike kažejo, da o tovrstnem varčevanju najpogosteje začnemo razmišljati v starosti okoli 45–50 let, ko smo že odplačali del stanovanjskega kredita, so otroci zrasli … a smo hkrati tudi že zamudili priložnost, da bi z nizkimi mesečnimi zneski na dolgi rok lahko privarčevali dovolj. Kasneje kot začnemo varčevati, višje mesečne zneske bi morali vplačevati zato, da bi privarčevali dovolj.

Modra zavarovalnica vam omogoča, da varčujete postopoma ali pa se odločite za dodatna enkratna vplačila v pokojninski sklad. Varčevanje je prilagodljivo. Sami določite kako boste varčevali, prav tako lahko znesek vplačila kadarkoli spremenite. Zelo pomembna informacija, ki je zanimala več uporabnikov, pa je tudi, da lahko varčevanje brez stroškov začasno prekinete in ponovno začnete, ko vam finance to omogočajo.

Pri Modri lahko pokojninsko zavarovanje sklenete hitro, kar prek spleta, in sicer tukaj.
Foto: Profimedia

Mojca Trkman iz Modre zavarovalnice zato pojasnjuje, da ”dodatno pokojninsko zavarovanje nikakor ni namenjeno le starejšim. Prav nasprotno: idealno bi bilo začeti varčevati v mladosti, da si po upokojitvi zagotovimo dovoljšen dodaten dohodek. Opažamo, da se v zadnjih letih vse več mladih začenja zanimati za tovrstno varčevanje.”

Davčna olajšava in bonusi na delovnem mestu – za koga in koliko?

Uporabnik Anonimno 4162 je postavil vprašanje, kako je z davčno olajšavo in bonusi na delovnem mestu. Navedel je, da občasno prejme bonus za uspešnost (neto znesek), ki pa je potem se dodatno obdavčen, čeprav gre za neto nagrado. Mojca Trkman iz Modre zavarovalnice mu je pojasnila, da ”varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja zagotavlja posebno davčno olajšavo. Vplačila v posameznem letu vam znižajo osnovo za odmero dohodnine in država vam del dohodnine vrne ali pa se vam zniža morebitno doplačilo dohodnine.”

Davčno olajšavo zagotavljajo vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % bruto plače. TUKAJ lahko naredite informativni izračun svoje davčne olajšave.

Davčna olajšava velja za koledarsko leto, in sicer ne glede na to, v katerem mesecu začnete vplačevati. Tudi če v mesecu decembru vplačate celoten letni znesek (torej znesek, ki vam zagotavlja izkoristek maksimalne olajšave), vam bo olajšava v celoti priznana. ”V praksi pa je lažje, če vplačila razdelite na mesečne zneske,” svetuje Mojca Trkman iz Modre zavarovalnice.

Foto: Profimedia

Kakšna je višina davčne olajšave za mlade in kako lahko to izkoristimo pri iskanju redne zaposlitve?

Matevž je zastavil zelo zanimivo vprašanje, na katerega je dobil odgovor, da je davčna olajšava, ki jo zagotavlja dodatno pokojninsko zavarovanje, enaka za vse starostne skupine. Znesek vplačila, ki še zagotavlja olajšavo, predstavlja 5,844 % vaše bruto plače, vendar na letni ravni ne več kot 2.903,66 €. Če premije plačuje delodajalec, se davčna olajšava najprej prizna podjetju.

Davčno olajšavo lahko pridobi vsak, ki je redno zaposlen in varčuje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja. Pomembno pa je vedeti naslednje:

– Če ste zaposleni v gospodarstvu in vam delodajalec že plačuje premije dodatnega pokojninskega zavarovanja, ima pravico do uveljavljanja davčne olajšave najprej delodajalec (kolektivno vplačane premije), vi pa lahko uveljavite preostali del (individualno vplačane premije). V primeru, ko varčujete sami, lahko davčno olajšavo izkoristite v celoti.

– Če ste zaposleni v javnem sektorju, pa lahko posebno davčno olajšavo izkoristite v celoti, ne glede na višino plačane premije vašega delodajalca.

Zaposlovanje mladih do vključno 25. leta starosti in vključitvijo v sklad dodatnega pokojninskega zavarovanja, lahko delodajalcu prinese dodatno mesečno subvencijo. Več o tem si lahko preberete na www.modra.si.

Pri iskanju zaposlitve lahko vprašate delodajalca, če so zaposleni vključeni v dodatno pokojninsko zavarovanje oz. delodajalca opozorite na to, da lahko delodajalec, ki zaposli osebo pod 25 let starosti, prejme poleg subvencije še dodatnih 70€ na mesec, če zaposlenemu vplačuje premije dodatnega pokojninskega zavarovanja. Državne spodbude za zaposlovanje mladih namreč posegajo tudi na področje dodatnega pokojninskega zavarovanja. Več o subvencijah si lahko preberete tukaj.

Za več zanimivih vprašanj in odgovorov obiščite arhiv Javne tribune TUKAJ.


Kontakt

Styria Media si, d.o.o., Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Copyright 2025. Zurnal24 | Styria Media si

Kategorije

  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem

Partnerji

  • Žurnal24.si
  • Vreme.net
  • Med.over.net
  • Style.over.net
  • Mama.over.net
  • Recepti.over.net