Žurnal24 priporoča
  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem
Vsebino omogoča Klavdija Verlak  / 21. maja, 2025

Knjiga, ki vas ne bo pustila več spati

Ste tudi vi ujeti v občutek, da se življenje samo vrti v krogu? Da se trudite, a nič ne premakne? Morda niste leni – morda ste le Trnuljčica, speča kraljična, ki čaka, da jo ‘’nekaj’’ končno predrami.

Ste že kdaj imeli občutek, da se trudite, da živite po vseh pravilih – pa kljub temu nekaj manjka? Da se iste situacije ponavljajo, odnosi vrtijo v znanih vzorcih, in vi sami sebe vedno znova postavljate na zadnje mesto?

Klavdija Verlak, raziskovalka simbolike in pravljic, je v svoji novi knjigi Prebujena Trnuljčica združila osebno izkušnjo, znanje o notranjih vzorcih in moč simbolov. Nastala je knjiga, ki bralca nežno vodi skozi vprašanja, tišine in uvide, ki lahko postopoma prebujajo tisto, kar je v njem morda dolgo spalo.

Zakaj ravno Trnuljčica?

Morda smo zgodbo iz otroštva dolgo doživljali kot romantično pravljico o princu, ki reši spečo kraljično. A kot pove avtorica: ”V Trnuljčici sem prepoznala zgodbo o tem, kako pogosto tudi mi sami čakamo. Da nas nekaj prebudi. Da se življenje začne. Da bomo končno začutili, da živimo zase.« Zato v knjigi le-ta postane simbol – za speči potencial, za obrambne mehanizme, za trenutke, ko si še ne upamo stopiti naprej. In prav ti simboli – trnje, vreteno, speča kraljična – bralca povabijo k razmisleku o sebi, svojih odzivih in skritih zgodbah, ki vplivajo na vsakdan.

Zataknjenost v vsakdanjem življenju

Avtorica opisuje t. i. notranjo zataknjenost kot občutek, da nekaj ponavljamo, pa ne razumemo zakaj. Kot bi imeli zategnjeno ročno zavoro – življenje gre naprej, mi pa stojimo na mestu. Včasih se to kaže kot utrujenost, občutek praznine, želja po potrditvah ali tiha žalost.

Klavdija Verlak Avtorica knjige Prebujena Trnuljčica Klavdija Verlak
”Notranja zataknjenost prinaša nemir, izčrpanost in občutek, da je z nami nekaj narobe. Pogosto se pojavi tudi želja, da bi nas nekdo “rešil”, nam pokazal pot, se postavil za nas. A zdi se, kot da smo omrtvičeni, brez moči, da bi kaj spremenili sami. In prav ta občutek – da ne zmoremo – je pogosto točka, kjer se sprememba začne,” pravi Klavdija Verlak.

Pogosti vzorci zataknjenosti so:
– prekomerna prilagodljivost in tiha želja, da bi enkrat končno rekli “ne”,
– vztrajanje v odnosih, kjer ni več prave bližine, pa si tega ne priznamo,
– pretirana zavzetost v službi, ki prikriva beg pred sabo,
– občutek krivde, če si vzamemo čas zase.

Rešite BREZPLAČEN kviz, ki vam že v nekaj minutah pokaže, kje ste zataknjeni in kateri vzorec v vas čaka, da ga prepoznate. Rešite kviz TUKAJ.

Osebna zgodba, ki ne olepšuje – ampak pomiri

Klavdijina pot ni bila enostavna. Kot sama pravi, se je vse začelo z izgorelostjo. S trenutki, ko telo ni več zmoglo, pa tudi z dovoljenjem, da si pusti pomagati. V knjigo je vtkala tisto, kar je sama najbolj pogrešala – nežno, a iskreno spremljanje ob ponovnem iskanju sebe.

”Tako kot izgorelost pride počasi in skoraj neopazno, je tudi prebujanje postopno. Ko se sesuješ, najprej počivaš – fizično in psihično. In potem počasi začneš odkrivati vse plasti sebe: poleg telesa in psihe tudi čustveno in duhovno.

Kolikor je izgorelost boleča, je lahko tudi blagoslov. Če se želiš zares postaviti na noge, se prej ali slej srečaš z vsemi vidiki sebe. Pri meni se je začelo z nekajdnevnim mirovanjem in spoznanjem, kako šibko je telo, če se ustaviš. In z dovoljenjem, da si pustim pomagati. Da mi ni treba biti popolna. Da ni treba vsega narediti sama,” pravi avtorica.

”Prebujanje gre tako hitro, kot si pripravljen prenesti – in se dogaja tam, kjer si pripravljen spregledati in narediti spremembo.”

Klavdija, katere so po vašem mnenju najpogostejše oblike zataknjenosti, ki jih večina sploh ne prepozna kot take?

Pretirana prilagodljivost. Vedno reči “ja”. Nenehna potreba, da dokazujemo svojo vrednost. Prelaganje svojih želja zaradi drugih. Deloholizem, ki se zdi kot zavzetost, a je pogosto beg pred sabo. Nedokončanje zastavljenih ciljev. Stalno iskanje izgovorov, zakaj nekaj ne gre. Pa tudi neizpolnjeni odnosi, v katerih vztrajamo, ker “saj ni tako hudo”.

Vse to so oblike zataknjenosti, ki jih pogosto dojemamo kot “normalne”, a nas tiho praznijo.

”Zataknjenost ni katastrofa – je znak, da nekaj kliče po spremembi. In če ste jo že prepoznali, ste že na poti do spremembe. Ker poznamo konec pravljice, je lahko tudi stalen opomnik, da srečen konec obstaja. Knjiga vabi k nežnemu, a pogumnemu pogledu vase – in prinaša opomnik, da prebujanje ni nekaj, kar pride od zunaj, ampak nekaj, kar začnemo znotraj. In da smo dovolj. Že zdaj.”

Čakanje na princa? Ne, hvala.

Klavdija Verlak v knjigi Prebujena Trnuljčica večkrat poudari, da ni treba več čakati na “princa”. To avtorica razloži z besedami, da ni treba več čakati zunanjega potrjevanja – nekoga, ki bo prišel, nas izbral, nas rešil. ”Pomeni, da ne verjamemo več, da bo “nekega dne” boljše, ampak se vprašamo: Kaj lahko naredim jaz – danes? Ta premik pomeni, da nehamo čakati in začnemo izbirati. Sebe, svoje življenje, svojo resnico. In da razumemo, da moč ni nekaj, kar ti da nekdo drug – ampak nekaj, kar si povrneš. Ena odločitev za drugo, en majhen korak za drugim. In nenadoma se zaveš, da si se nekje vmes začela postavljati zase.”

Klavdija, ena pomembnejših tem so tudi odnosi.
Kako lahko simbolni pogled pomaga razjasniti ponavljajoče se konflikte ali neizpolnjena pričakovanja?

Simbolni pogled nam pomaga razumeti, da pogosto ne živimo le odnos s partnerjem ali sodelavcem – ampak igro vlog, ki smo jih ponotranjili že dolgo nazaj. Če sem bila kot otrok navajena, da ljubezen pomeni, da moram biti tiho, bom kot odrasla v odnosu izkazovala ljubezen s podrejanjem ali pa s stalnim upiranjem. Simboli nam pomagajo odkriti te “scenarije”, po katerih igramo – in jih počasi začeti spreminjati. Tako se tudi odnosi začnejo zdraviti.

Knjiga Prebujena Trnuljčica – priročnik za vse, ki iščejo stik s sabo, jasnost v odnosih in spodbudo za spremembo (Foto: Klavdija Verlak)

Knjiga, ki vabi k počasnemu prebujanju

Prebujena Trnuljčica ni knjiga, ki jo le preberemo. Je knjiga, ki jo boste brali s svinčnikom v roki. V njej boste našli vprašanja, ki ne zahtevajo pravih odgovorov, temveč odpirajo prostor za razmislek. Simboli nas usmerjajo k razumevanju – ne k iskanju krivde. In prav ta mehkoba knjige je tisto, kar jo dela posebno.

Knjiga Prebujena Trnuljčica je pisana kot priročnik za samorefleksijo, ne kot roman – kar pomeni, da se lahko bralci k njej vračajo znova in znova, vsakič z novim vpogledom. Pomembno je, da si dovolijo začutiti, kar pride na plano – brez sodbe. To ni knjiga, ki jo “prebereš in pozabiš” – je knjiga, ki te lahko vodi vedno znova in znova.

Darilo, ki bo pustilo sled … pomembno sled

 Knjige so vedno lepo darilo – a ta bo nekaj posebnega. Prebujena Trnuljčica ni le zgodba, ampak nežno povabilo k sebi. Je tisti tihi sopotnik, ki nevsiljivo odpira prostor za razmislek, občutek in spremembo.

Komu jo podariti?
🌸 Ženski, ki kdaj začuti, da nekaj v njej spi – pa ne zna povedati, kaj.
🌸 Tisti, ki rada bere med vrsticami in ji simboli pomenijo več kot navodila.
🌸 Prijateljici, sestri, sodelavki, ki bi ji radi rekli: »Dovolj si. Že zdaj.«
🌸 In tudi moškemu, ki si želi razumeti, kaj v njem čaka, da se prebudi.

 

Kaj vse vas še čaka v knjigi in kje jo lahko do 30. 6. 2025 naročite z brezplačno dostavo, pa preverite TUKAJ.

 


Kontakt

Styria Media si, d.o.o., Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Copyright 2025. Zurnal24 | Styria Media si

Kategorije

  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem

Partnerji

  • Žurnal24.si
  • Vreme.net
  • Med.over.net
  • Style.over.net
  • Mama.over.net
  • Recepti.over.net