V šolskem letu 2024/25 Telemach Slovenija nadaljuje zaposlitveni laboratorij Job Lab, v katerem skupaj s partnerji mladim odpira vrata v svet tehnologije, na trg dela in kariernih priložnosti. V projekt so letos vključili okoli 200 dijakov iz Ljubljane, Celja in Novega mesta ter zanje organizirali 27 zaposlitvenih delavnic.
Po podatkih Zavoda za zaposlovanje bo v Sloveniji v prihodnjih letih primanjkovalo predvsem kadrov v panogah informacijskih tehnologij. V Digitalnem inovacijskem stičišču Slovenije so izvedli raziskavo1, ki je napovedala več kot 50-odstotno rast potreb po digitalnih profilih v skoraj polovici podjetij. Zaradi hitrega tehnološkega razvoja in digitalizacije pa pri zaposlenih postajajo ključne tudi mehke veščine, kot so npr. timsko delo, komunikacija, ustvarjalnost, prilagodljivost, reševanje konfliktov in kritično mišljenje. Dobro razvite mehke veščine so med delodajalci izjemno cenjene, saj pomagajo graditi dobre odnose s sodelavci in strankami ter prispevajo k razvoju in napredku zaposlenega.
Podjetje Telemach Slovenija s projektom Job Lab odgovarja na to zaposlitveno vrzel in letos že tretjič zapored dijake treh tehnično usmerjenih srednjih šol izobražuje o trgu dela in pričakovanjih delodajalcev. Zaposlitveni laboratorij pa ne vključuje le delavnic trdih in mehkih veščin, temveč tudi študijske obiske, s katerimi dijakom približajo vsakodnevne naloge in inovacije v telekomunikacijah, ter hekaton, na katerem mladi rešujejo realne tržne izzive. Projekt Job Lab letos dijakom ponuja še več, saj jim Telemachovi strokovnjaki pomagajo tudi z individualnim kariernim svetovanjem. Pri slednjem se osredotočajo predvsem na pripravo življenjepisa in motivacijskega pisma, poleg tega pa dijake usmerjajo pri pripravi na zaposlitvene razgovore.
Projekt dijakom odpira okno v svet zaposlovanja
Job Lab mladim omogoča neposreden stik z vrhunskimi strokovnjaki slovenskih podjetij. Mednje se denimo uvrščata eden vodilnih regionalnih razvojnih centrov United Cloud in Tehnološki park Ljubljana, ki dijakom na delavnicah Job Lab predstavljata delo v tehnološkem podjetju ter neskončne zmožnosti umetne inteligence ter virtualne resničnosti.
»Projekt je zasnovan večplastno, saj sodelujočim dijakom ponuja tako znanje kot tudi praktične izkušnje, ki lahko predstavljajo odskočno desko na karierni poti. Ne le, da z njim izobražujemo dijake, ponujamo jim tudi priložnost, da dokažejo svojo dodano vrednost zaposlovalcem,« je ob pričakovani naslednji fazi projekta, to je tehnološko-podjetniškem tekmovanju Job Lab hekaton, povedala Greta Šter, vodja korporativnega komuniciranja in odnosov z javnostmi v podjetju Telemach Slovenija.
Cilj projekta je prispevati k družbenim spremembam
Projekt Job Lab ni le izobraževalna pobuda, temveč tudi družbeno pomembna rešitev za zmanjšanje vrzeli med potrebami delodajalcev in znanji oziroma veščinami mladih. Telemach je do sedaj v projektu organiziral več kot 60 delavnic in opolnomočil več kot 700 dijakov. Za podrobnosti in možnosti sodelovanja v projektu Job Lab se lahko predstavniki slovenskih srednjih šol in fakultet obrnejo na Greto Šter na naslovu greta.ster@telemach.si.