Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delavca je načeloma redek, a zakonit način prekinitve delovnega razmerja. Lahko bi rekli, da je rezerviran za posebne situacije, ko nadaljevanje dela ni več mogoče.
Navadno gre to za primere, ko delodajalec ne upoštevala delavčevih pravic, zato je ta način odpovedi zaposlitve morda še najbolj pomemben.
Kaj je izredna odpoved s strani delavca in kateri so razlogi?
Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delavca je opredeljena v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1). Ta dooča, da jo lahko delavec poda brez odpovednega roka, kadar delodajalec grobo krši svoje obveznosti ali povzroči okoliščine, zaradi katerih nadaljevanje delovnega razmerja ni mogoče. Tipični razlogi vključujejo:
- Neizplačilo plače (vsaj dva meseca) ali drugih prejemkov za opravljeno delo (vsaj tri zaporedne mesece)
- Ne zagotavljanje dela in posledične neizplačilo zakonsko določenega nadomestila plače
- Ogrožanje varnosti in zdravja delavca, ker delodajalec ni zagotovil ustreznih pogojev za delo
- Šikaniranje ali mobing na delovnem mestu
Izredna odpoved delavcu omogoča, da se prekinitev delovnega razmerja opravi takoj. Pomembno pa je, da razlogi za odpoved niso starejši od 30 dni od trenutka, ko jih je delavec zaznal.
Ste pred pravno dilemo, ki je vezana na delovno pravo?
Pravnik na dlani je pravi naslov, ki je specializiran za reševanje sporov na delovnem mestu. Pokličite 01 280 8000 še danes in poiščite dvojo pravico!
Priprava dokumenta in potrebne informacije
Postopek izredne odpovedi zahteva natančno pripravo, saj lahko v primeru pomanjkljivosti delodajalec odpoved izpodbija. Najprej je pomembno, da delavce delodajalca predhodno opomni o kršenju pravic in ga tudi prijavi na Inšpektorat za delo. V primeru, da se stvar ne izboljša lahko delavec vloži izredno odpoved delovnega razmerja, ki mora biti pisna. Dokument mora vsebovati:
- Jasno opredeljen razlog za odpoved, sklicujoč se na določila ZDR-1.
- Kratko kronologijo dogodkov, ki utemeljujejo odpoved (npr. datumi zamud pri izplačilu, dokazila o nevarnostih na delovnem mestu).
- Poziv k izpolnitvi obveznosti, če je bil tak poziv predhodno poslan.
Odpoved mora biti podana pisno in vročena delodajalcu osebno ali priporočeno po pošti. Pravnik na dlani vselej priporoča, da v tovrstnih primerih prosite za pomoč. Situacija je že v vsakem primeru zelo delikatna, zato je pravilno pripravljena odpoved lahko ključna.

Pravice delavca ob odpovedi
Ob izredni odpovedi ima delavec določene pravice, ki jih mora delodajalec spoštovati:
- Izplačilo vseh zapadlih plač in nadomestil, vključno z regresom in neizkoriščenim dopustom
- Prijava na Zavod RS za zaposlovanje in nadomestilo za brezposelnost
- Pravica do odpravnine, če odpoved temelji na hujših kršitvah delodajalca
Če delodajalec teh pravic ne spoštuje, lahko delavec sproži postopek pri pristojnem sodišču ali prijavo na Inšpektorat za delo.
Naj vas kot posameznika nikar ne bo strah! Za vaše pravice gre, zato si ob kršitvah delodajalca ne zatiskajte oči. Pravnik na dlani je strokovnjak za delovno pravo – pomagal vam bo pri sestavi dokumentov in vas vodil v vseh potrebnih postopkih.
Pravna pomoč pri izredni odpovedi
Izredna odpoved s strani delavca je zahteven in občutljiv postopek, zato je smiselno poiskati pravno pomoč. Strokovno znanje je lahko ključnega pomena pri pripravi ustrezne dokumentacije, razjasnitvi pravic in reševanju morebitnih sporov z delodajalcem.
Pri Pravnik na dlani se redno srečujemo z različnimi dilemami, povezanimi z delovnim pravom, vključno s spori med delavci ter nesoglasji med delavci in delodajalci. Nudimo vam celovito pravno podporo – od svetovanja do priprave dokumentacije in reševanja konfliktov.
