Sedete za volan tudi ko že spijete kozarec ali dva? Poleg splošne grožnje udeležencem v prometu, je v primeru, ko nas v prekršku zaloti policist in pravite alkoholiziranosti posledica tudi denarna kazen in kazenske točke.
Zakoni so strogi, zato lahko ob pretiravanju pride tudi do izgube vozniškega dovoljenja zaradi alkohola. Kakšni so postopki, kakšne so vaše pravice in kako si lahko povrnete izpit? Vse odgovore ima Pravnik na dlani.
Naj ne bo izguba izpita vaša nočna mora. Lahko si ga povrnete s pomočjo pravne storitve Pravnik na dlani, ki ima na tem področju več kot 95 % uspešnost. Rešitev je le en klic stran – 01 280 8000.
Posledice vožnje pod vplivom alkohola
Vožnja pod vplivom alkohola je ena najresnejših prometnih kršitev, saj ogroža vas in druge udeležence v prometu. V skladu z zakonodajo, ki velja za voznike kategorije B, je dovoljena meja alkohola v krvi največ 0,24 mg na liter izdihanega zraka oziroma 0,5 grama alkohola na kilogram krvi (0,5 ‰ alkohola). To pomeni, da lahko tudi že manjša količina alkohola vodi do resnih posledic. Če voznik v dihu preseže 0,52 mg/l, se aktivira najvišji predpisani ukrep za vožnjo pod vplivom alkohola: denarna kazen v višini 1.200 evrov, pripis 18 kazenskih točk in odvzem izpita zaradi alkohola.
Alkotest – zavrnitev ali ne?
Policija opravlja alkotest, da zagotovi varnost vseh udeležencev v cestnem prometu. Če zavrnete alkotest, se to obravnava kot prekršek, kar privede do takojšnjega odvzema vozniškega dovoljenja in visoke denarne kazni. V takšnem primeru lahko sledi tudi pridržanje in odvzem krvi za natančno določitev stopnje alkohola.
Priporočamo, da alkotesta ne zavrnete, saj to vodi v najvišjo kazen (1.200 EUR in 18 kazenskih točk). Če menite, da je rezultat testa nepravičen, lahko izrazite nestrinjanje in predlagate test z etilometrom, vendar sprejmite test, ki ga določi policist.
Vas je doletela izguba izpita zaradi alkohola? Ne odlašajte in pokličite Pravnika na dlani, ki vas bo vodil čez postopek in vam sestavil tudi dobro argumentiran predlog za vrnitev izpita. Pokličite 01 280 8000, na voljo smo vam vsak delovnik med 8. in 20. uro.
Odvzem vozniškega dovoljenja – vrnitev na cesto
Ko kot voznik storite prekršek, vam najprej začasno odvzamejo vozniško dovoljenje, dokler sodišče ne sprejme odločitve o morebitnem trajnem odvzemu. V tem času imate 15 dni, da vložite predlog za vrnitev začasno odvzetega dovoljenja. Pravnik na dlani vam lahko pomaga pripraviti dobro utemeljen predlog z jasnimi argumenti, priložiti pa morate tudi zdravniško potrdilo. Če sodišče vašemu predlogu ugodi, se lahko vrnete na cesto, dokler ne prejmete končne odločitve o trajnem odvzemu dovoljenja.
Če sodišče presodi, da je prekršek dovolj resen, lahko odredi trajen odvzem vozniškega dovoljenja. Po pravnomočnosti odločbe imate ponovno 15 dni časa, da predložite predlog za odložitev odvzema vozniškega dovoljenja. V tej zahtevi lahko sodišče prosite, da z odvzemom počaka in namesto tega odredi rehabilitacijske ukrepe ter preizkusno obdobje, v katerem boste lahko dokazali, da trajen odvzem dovoljenja ni nujen. V tem času ne smete storiti prometnega prekrška, ki bi vam prinesel več kot 3 kazenske točke. S tem opravičite, da ste vseeno dober voznik in ste lahko udeleženec prometa kot voznik avtomobila.
Kaj je torej tisto, kar vam polagamo na srce? Nič še ni izgubljeno – potrebna je le pravna pomoč, ki vas bo vrnila na cesto.