Čeprav je rak materničnega vratu eden redkih rakov, ki ga je mogoče preprečiti, je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah.
Tako je Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) že leta 2020 lansirala globalno strategijo za odpravo raka materničnega vratu in postavila tri cilje, in sicer 70 % udeležba žensk v presejalnih programih, ustrezno zdravljenih več kot 90 % odkritih predrakavih sprememb materničnega vratu ter 90 % precepljenost deklic proti HPV.
Slovenija bi lahko na podlagi dobrih rezultatov, ki jih dosega v Državnem programu zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu ZORA, postala celo ena prvih evropskih držav, ki bi ji uspelo odpraviti raka materničnega vratu, saj prva dva cilja SZO že izpolnjuje. Tretji cilj, 90 % precepljenost deklic proti HPV, pa tako kot v številnih evropskih državah, še ni dosežen.
V 20 letih delovanja programa ZORA se je v Sloveniji po podatkih Registra ZORA presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2.664 rakov materničnega vratu.
V kombinaciji s cepljenjem proti HPV bomo raka materničnega vratu odpravili v prihodnjih desetletjih
»Nekoč drugi najpogostejši rak pri ženskah danes v Sloveniji zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb v programu ZORA postaja redek rak. V zadnjih letih v Sloveniji letno odkrijemo in zdravimo okrog 1.500 predrakavih sprememb, za rakom materničnega vratu zboli le še med 100 in 120 slovenskih žensk, 40 jih zaradi tega raka umre. V kombinaciji s cepljenjem proti HPV bomo raka materničnega vratu v prihodnjih desetletjih lahko celo odpravili in seveda si želimo, da bo Slovenija med prvimi v Evropi, ki ji bo to uspelo,« pojasnjuje doc. dr. Urška Ivanuš, dr. med., spec. javnega zdravja, vodja Državnega programa ZORA.
17. novembra obeležujemo globalni dan aktivnosti za odpravo raka materničnega vratu
Osvetlitev lokalnih znamenitosti v simbolični turkizni barvi vsakega 17. novembra je izraz enotnosti številnih držav po vsem svetu ob zgodovinski zavezi za odpravo prvega raka na svetu, ki jo je leta 2018 napovedala SZO. V Sloveniji smo to vizijo podprli takoj ob napovedi, od leta 2020 pa vsako leto v turkizni barvi zažarijo številne občinske znamenitosti in stavbe. Za organizacijo in izvedbo te geste poskrbijo Zveza slovenskih društev za boj proti raku in njena regijska društva v tesnem sodelovanju z lokalnimi deležniki in številnimi posamezniki.
Lani je bilo s simbolično turkizno barvo osvetljenih kar 22 znamenitosti v 18 občinah po vsej Sloveniji.
Priporočeno cepljenje proti HPV od letošnjega leta brezplačno do dopolnjenega 26. leta starosti
V skupnih prizadevanjih za odpravo raka materničnega vratu je od letošnjega leta v Sloveniji zagotovljeno brezplačno cepljenje proti HPV za vse mlade do dopolnjenega 26. leta starosti. Ta ukrep dodatno krepi preventivno strategijo in prispeva k povečani zaščiti pred okužbami s HPV, ki so glavni vzrok za nastanek raka materničnega vratu.
Nadja Šinkovec Zorko, dr. med., spec. javnega zdravja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, poudarja: »Cepljenje je najboljša zaščita pred okužbami s HPV in boleznimi, ki jih le te povzročajo. Cepljenje proti HPV se v letošnjem šolskem letu izvaja na sistematskem pregledu v 6. razredu osnovne šole ter v 1. in 3. letniku srednje šole (za generaciji fantov, ki še niso bili cepljeni proti HPV ter dekleta zamudnice). V breme obveznega zdravstvenega zavarovanja pa se od letos lahko cepijo tudi vsi mladi do dopolnjenega 26. leta starosti (torej mlajši od 26 let), ki še niso bili cepljeni. Ti se za cepljenje dogovorijo s svojim izbranim zdravnikom, cepljenje pa izvajajo tudi nekateri drugi zdravniki (npr. cepilne ambulante v nekaterih zdravstvenih ustanovah in nekateri ginekologi).«
Slovenija se aktivno vključuje v skupna evropska prizadevanja za povečanje precepljenosti proti HPV
S 1. novembrom 2022 je pod okriljem projekta PERCH (angl. Partnership to contrast HPV) zaživelo novo evropsko partnerstvo za povečanje precepljenosti proti HPV v Evropi, v katerem sodeluje kar 18 evropskih držav, med njimi tudi Slovenija. Glavni koordinator projekta je Italija, Onkološki inštitut Ljubljana pa pri tem projektu sodeluje tudi z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje. Projekt skupnega ukrepanja (ang. Joint Action) poteka pod okriljem Evropske komisije. Novo evropsko partnerstvo v projektu PERCH se tako pridružuje številnim strokovnjakom ter evropskim nevladnim organizacijam in strokovnim združenjem pri prizadevanjih za doseganje cilja SZO na področju precepljenosti. Z izmenjavo znanja in izkušenj projekt PERCH izboljšuje zmogljivosti držav članic za načrtovanje in izvajanje kampanj cepljenja proti HPV, sistem podatkov in spremljanja cepljenja proti HPV in presejalnih testov HPV, izboljšuje znanje in ozaveščenost o boleznih, povezanih s HPV, in njihovem preprečevanju v posebnih ciljnih skupinah (mladostnice in mladostniki) ter izboljšuje tudi znanje in sposobnosti zdravstvenih delavcev pri komunikaciji o cepljenju proti HPV.
Spoznajte Cecilijo
Cecilija oziroma CeCEliAH (Cervical Cancer Elimination Action Hero) je superjunakinja Svetovne zdravstvene organizacije, ki se bori za odpravo raka materničnega vratu in drugih s HPV povezanih rakov.