Ne boste verjeli, kakšne so njihove povprečne plače!
Svet se ta trenutek sooča s številnimi, na prvi pogled celo nerešljivimi izzivi, kot so rusko-ukrajinska vojna, posledice korona krize, strahotni potresi, poplave, inflacija, brezposelnost, stanovanjska kriza in še bi lahko naštevali. Nenehna dinamika sprememb v različnih okoljih zahteva strateško razmišljanje in inovativne rešitve. Ker pa je bil človek vseskozi zgodovino primoran premagovati prostor in čas, se je temu primerno razvila tudi uporaba inženirskih, operativnih in poslovodnih znanj. Poimenovali smo jo logistika.
Statistični urad Republike Slovenije navaja, da so tovorna vozila, registrirana v Sloveniji, v tretjem četrtletju 2022, prepeljala kar 25,8 milijona ton blaga in pri tem opravila 5,7 milijarde tonskih kilometrov. Naložena so prevozila vrtoglavih 369,6 milijona kilometrov. Na tej točki je pomembno omeniti, da je bil vsak prevožen meter in gram skrbno načrtovan s strani logistov.
Logistika je veja poslovnega in industrijskega managementa, ki se ukvarja z vodenjem dobavnih verig, od proizvajalca do končnega uporabnika, z namenom zagotavljanja učinkovitega in cenovno ugodnega prenosa blaga ter storitev. Sfera zajema številne funkcije, kot so planiranje, organizacija, izvajanje, nadzor in nenazadnje tudi evalvacija dejavnosti, ki so povezane z logističnimi tokovi. To vključuje tudi upravljanje in nadziranje zaloge, transporta, skladiščenja, dostave, prevzema in še bi lahko naštevali. Njen glavni cilj je zagotoviti učinkovito dostavo izdelkov, z namenom zadovoljitve potreb potrošnikov in zmanjšanja stroškov podjetja.
Zanimivo iztočnico o logistiki je s svetom delila tudi red. prof. dr. Maja Fošner, dekanja Fakultete za logistiko: “Logistika se je v zadnjem obdobju izkazala za neprecenljivo partnerico v poganjanju svetovnega gospodarstva. Tako logistika kot upravljanje oskrbovalnih verig ponujata izjemne zaposlitvene možnosti. Pričakujemo, da bo nadaljnji tehnološki razvoj še bolj krojil to, tako pomembno panogo. In če danes razmišljamo o poklicih prihodnosti, bo nabor delovnih mest za področje logistike izjemno širok. Nikakor ne bo šlo brez znanj avtomatizacije, umetne inteligence in robotizacije, digitalizacija pa bo področje pomembno spremenila ter nadgradila. Zagotovo bo prehod v pametno družbo in razvoj pametnih mest zahteval visoko kvalificirane logiste in vse to boste s študijem pri nas tudi postali.”
Izbira študija je pomembna odločitev, saj vpliva tako na kariero kot tudi na osebno življenje. Pred vpisom na fakulteto velja preučiti različne možnosti, se posvetovati z mentorji, raziskovati po spletnih straneh ter preveriti pričakovanja in potencialne izzive v določeni panogi. Zlasti pomembno je upoštevati predvsem lastne interese in ne želje drugih, sposobnosti in vzorce dela ter zaposljivost po končanem študiju.
Se zavedate, da je zaposljivost študentov logistike kar 98-odstotna? Poleg tega zaposlene v panogi spremljata dobra plača in razumljiv delovnik. Fakulteta za logistiko na Univerzi v Mariboru veli, da so povprečne plače v kontroli zračnega prometa preteklo leto presegle 6.500 evrov in se s tem uvrstile na prvo mesto med državnimi podjetji z najvišjimi plačami. Na lestvici vseh podjetij z najboljšimi plačami, je logistika na 13. mestu. Na vrhu lestvice kraljujejo SAP, Microsoft in Pfizer ter drugi trgovci z zdravili, informacijsko opremo ali finančnimi produkti.
V času študija logistike študenti pridobijo vsa potrebna znanja in kompetence za uspešen vstop na trg dela, tako v Sloveniji kot tudi v mednarodnem okolju. Od ustanovitve Fakultete za logistiko do 31. decembra 2022 je na fakulteti diplomiralo 1770 diplomantov vseh stopenj in zadnji dan lanskega leta jih je le 40 iskalo službo.
Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru ponuja kar štiri študijske programe – visokošolski strokovni, univerzitetni, magistrski in doktorski študijski program. Študijsko okolje ne more delovati brez podpore in stika z aktualnim gospodarstvom. Fakulteta za logistiko že od ustanovitve dalje sodeluje s slovenskimi podjetji tako na znanstveno raziskovalnem področju kot tudi z vključevanjem strokovnjakov iz prakse v izvedbo študijskih programov in nenazadnje tudi pri zaposlovanju študentov.