Morda se vam zdi samoumevno, da je vaš internet doma hiter kot strela in da vam nikoli nič ne ‘zmrzne’, kot rečemo. Če je tako, potem ste zagotovo priklopljeni na optično omrežje, ki je že davno tega prekosilo vse ostale, starejše tehnologije.
Optika deluje tako, da skozi tanke steklene ali plastične optične kable prenaša podatke z uporabo svetlobnih valov. Ti kabli, znani kot optična vlakna, omogočajo zelo hitro in učinkovito komunikacijo, saj lahko svetloba prenaša informacije z bistveno večjimi hitrostmi in bolj zanesljivimi povezavami kot električni signali po bakrenih kablih.
In ker imamo danes tako v službah kot tudi doma vse večjo potrebo po hitrem in stabilnem internetu, ki zagotavlja hitro prenašanje velikih količin podatkov, in to brez neželenih prekinitev in zamud, ne preseneča, da se vedno več gospodinjstev in podjetij odloča za prehod na optiko.
Optično omrežje prinaša številne prednosti, s katerimi se razlikuje od tradicionalnih načinov internetne povezave:
Kot že omenjeno, optična povezava omogoča izjemno hitro prenašanje podatkov. To pomeni, da lahko hitro nalagate in prenašate velike datoteke, ne da bi dolgo čakali. In to je vsekakor poglavitna prednost optike. Konkretno: v optičnem omrežju Telekoma Slovenije imajo uporabniki na voljo zmogljiv in zanesljiv internetni dostop s prenosnimi hitrostmi do 2 Gbit/s, v prihodnje pa bodo na voljo še večje hitrosti.
Optična omrežja so manj občutljiva za vremenske razmere in elektromagnetne motnje v primerjavi z bakrenimi kabli, kar pomeni manj prekinitev in stabilnejšo povezavo. V praksi to pomeni, da če zunaj divja nevihta, to ne bo vplivalo na kakovost in hitrost vašega spleta.
Optika je zaradi manjše porabe energije in daljše življenjske dobe bolj trajnostna rešitev kot alternative. Poleg tega je odlična izbira za gospodinjstva in podjetja z več uporabniki in napravami, saj je dovolj zmogljiva za hkratno uporabo brez upočasnitev.
Telekom Slovenije upravlja največje in najsodobnejše optično omrežje v državi, ki ga gradi tako v urbanih središčih kot na ruralnih območjih. Skrbi za največ zasebnih in poslovnih uporabnikov, dodatno pa lahko v svoje optično omrežje vključi še dodatnih 250.000 gospodinjstev. In kar je najboljše: prehod na optiko je tako za obstoječe kot za nove naročnike Telekoma Slovenije brezplačen.
Kaj pa, kjer še ni na voljo optičnih kablov? Nič ne de, kjer ni možnosti optičnih povezav, Telekom Slovenije uporabnikom zaradi izjemne zmogljivosti svojega mobilnega omrežja fiksne storitve omogoča prek mobilnih tehnologij 4G in 5G. S tehnologijo 4G pokriva 98 odstotkov prebivalstva in jo še izboljšuje. S 5G trenutno zagotavlja že 65-odstotno pokritost prebivalstva, v naslednjem letu bo pokritost prebivalstva 99-odstotna.