fbpx
Posel

MOL začel proizvodnjo v največji tovarni zelenega vodika v regiji

5. septembra, 2024 - Oglasno sporočilo

V tovarni v Százhalombatti se je začela proizvodnja zelenega vodika v 10-megavatni elektrolizni enoti.

Százhalombatta, 4. september 2024 – V rafineriji Százhalombatta, ki je v lasti Skupine MOL, se je začela proizvodnja v tovarni zelenega vodika. Tovarna ima zmogljivost 10 megavatov, kar pomeni, da gre za največji tovrstni obrat v srednji in vzhodni Evropi. V njem se proizvede 1.600 ton čistega, ogljično nevtralnega zelenega vodika na leto, ki se uporablja za proizvodnjo goriva, s čimer se zmanjšajo emisije ogljikovega dioksida rafinerije za 25.000 ton, kar je enako emisijam približno 5.400 osebnih avtomobilov. Korak je v skladu s korporativno strategijo skupine MOL SHAPE TOMORROW, s katero si prizadevamo za bolj trajnostno, konkurenčno in samozadostno regijo.

Skupina MOL je aprila letos v obratovanje predala svojo novo tovarno v rafineriji Százhalombatta, kjer se v obratu proizvede približno 1.600 ton čistega, ogljično nevtralnega zelenega vodika na leto. Zeleni vodik se ustvarja v 10-megavatni elektrolizni enoti, ki jo je sestavilo podjetje Plug Power. V obdobju od predaje do danes so bile izvedene vse nujne naloge, povezane z zagonom proizvodnje, med drugim tlačni preizkusi, pregled sistema procesnega vodenja, vstavitev in priključitev elektrolitskih celic v sistem, v obratovanje pa je bil predan tudi sistem za pripravo vode.

Foto: MOL
Foto: MOL

Oprema za elektrolizo podjetja Plug Power uporablja za razgradnjo vode na vodik in kisik elektriko iz obnovljivih virov. To pomeni, da v procesu ne nastajajo stranski produkti, ki bi onesnaževali okolje, tovarna pa dejansko proizvede 8-9 ton čistega kisika na tono vodika. Ameriško podjetje Plug Power z več kot 50-letnimi izkušnjami v panogi je MOL-u zagotovilo inovativno in zanesljivo tehnologijo: generatorje vodika, ki so optimizirani za proizvodnjo čistega vodika.

“Zeleni vodik je čist in vsestranski vir energije, ki ga trenutno uporabljamo pri proizvodnji goriva s ciljem zmanjševanja ogljičnega odtisa rafinerije. V skladu z našimi načrti pa ga bomo predvidoma kmalu lahko uporabljali tudi neposredno v transportnem sektorju. Proizvodnja in uporaba zelenega vodika na inovativen način podpira zeleni prehod. Po začetku obratovanja tovarne zelenega vodika v Százhalombatti načrtujemo podobna obrata tudi na Reki in v Bratislavi, kjer bi se proizvodnja lahko začela leta 2026,” je povedal Ádám Horváth, direktor področja novih in trajnostnih virov v Skupini MOL. 

Nova tovarna, vredna 22 milijonov evrov, bo zmanjšala ogljični odtis rafinerije za več kot 25.000 ton ogljikovega dioksida na leto. Nova tehnologija bo postopoma nadomestila proizvodni proces na osnovi zemeljskega plina, ki trenutno predstavljajo šestino vseh izpustov ogljikovega dioksida Skupine MOL.

Pridružite se nam v svetu proizvodnje zelenega vodika.

Foto: MOL
Foto: MOL

O Skupini MOL

Skupina MOL je mednarodna, integrirana, naftna, plinska, petrokemična in maloprodajna družba s sedežem v Budimpešti na Madžarskem. S svojimi poslovnimi dejavnostmi in dinamično mednarodno ekipo, ki šteje več kot 25.000 ljudi, je aktivna v več kot 30 državah in beleži več kot 100 let izkušenj v industriji. Skupina MOL upravlja tri rafinerije in dva petrokemična obrata v okviru integriranega upravljanja oskrbovalne verige, in sicer na Madžarskem, Slovaškem ter na Hrvaškem in ima v lasti mrežo več kot 2.400 bencinskih servisov v 10 državah srednje in vzhodne Evrope. Raziskovalne in proizvodne dejavnosti Skupine MOL so podprte z več kot 85-letnimi izkušnjami na področju ogljikovodikov ter 30-letnimi izkušnjami pri vbrizgavanju CO2. Trenutno potekajo proizvodne aktivnosti v 8 državah in raziskovalne dejavnosti v 9 državah.

Skupina MOL je zavezana k transformaciji svojega tradicionalnega poslovanja na osnovi fosilnih goriv k nizkoogljičnem, trajnostnem poslovnem modelu in si prizadeva, da bi postala ogljično nevtralna do leta 2050, medtem ko bo oblikovala nizkoogljično krožno gospodarstvo v regiji srednje in vzhodne Evrope.