Gradite hišo ali si želite dodati nov bivalni prostor s prizidkom? Za uspešno izvedbo katerihkoli gradbenih del in nasploh pred gradnjo objekta je ključno, da je okolica ali teren, na katerem se bo objekt nahajal, ustrezno in primerno obdelana in pripravljena.
Le z uspešno in temeljito pripravo terena bodo ostala gradbena dela lahko tekla brez zapletov in napak. Pod zemeljska dela štejemo vse dejavnosti, ki gradbeno jamo pripravijo za postavitev temeljev in jo zaščitijo – na hitro lahko torej rečemo, da so to raznovrstna razkopavanja, izkopavanja in nasipavanja.
Kaj zajemajo zemeljska dela?
Priprava terena poteka v različnih korakih, kar je seveda odvisno tudi od vrste površin, na katerih bodo gradbena dela izvajana. Običajno zemeljska dela vsebujejo eno ali več od sledečih storitev:
- Čiščenje zemljišča in površine
- Odstranjevanje in rušenje morebitnih ovir
- Planiranje terena
- Utrjevanje in/ali izravnava tal
- Površinski izkopi z odrivom humusa
- Izkop gradbenih jam
- Izvedba nasipov
- Priprava gradbene jame za temeljenje
- Priprava tamponske podlage
- Druge storitve po potrebi (npr. drenaža gradbišč)
Je delo možno, če vaš teren ni raven?
Vas skrbi, kaj storiti, če je vaš teren neraven? Zanesljivi ponudniki bodo svoje znanje in spretnosti uporabili, da bodo vašemu zemljišču nudili posebno pozornost, da bo le-to primerno izravnano in na mestih, kjer je to potrebno, tudi primerno dvignjeno. Izvedli bodo nasip in ga utrdili ali zasipali izkopanine, luknje in morebitne jarke, ki ovirajo postavitev in gradnjo objekta.
Če na vašem zemljišču teren preide v delno pobočje, bodo primerno in pazljivo poskrbeli tudi za zaščito pobočja in tako preprečili njegovo rušenje ali manjši zemeljski plaz, ki lahko povzročita veliko škode že obstoječim objektom in osebam ter preprečita kvalitetno obdelavo in pripravo terena.
Strokovnjaki in izkušeni delavci ter gradbinci bodo način dela, obdelave in izbor strojev in vozil ter orodij ustrezno prilagodili različnim vrstam izkopov. Najpogostejši stroj, ki se ga pri izkopavanju uporablja, je običajen bager, ki je lahko na gosenicah (veliki bagri, namenjeni večjim in globljim izkopom) ali manjši bager na kolesih (za bolj ozke in plitke izkope na zemljišču). Včasih se zgodi, da je izkop izveden tudi ročno, a je to bolj izjema kakor pravilo, in velja za res majhne in nezahtevne izkope na temu primernem terenu (kjer zemlja ni zbita in ne vsebuje prevelikih in težkih kamnin).
Za več informacij in povpraševanje lahko obiščete spletno stran Moja dejavnost.
Potrebujete gradbenega nadzornika?
Gradbeni nadzornik je oseba, ki je prisotna in udeležena pri izvedbi gradbenih del in izvaja pregled oziroma nadzor nad gradnjo in gradbenimi deli ter inštalacijami. To je lahko pravna ali fizična oseba, ki pri gradbenem projektu ni izvajalec, poslovni sodelavec ali poslovni partner izvajalca.
Sami najverjetneje ne boste mogli prisostvovati pri vseh gradbenih delih, spremembah, prenovah in zaključnih delih. To pomeni, da velikokrat ne boste zares vedeli, kaj točno se dogaja ali kako dela potekajo. Tu pride na vrsto gradbeni nadzornik. Glavne naloge gradbenega nadzornika obsegajo:
- Nadzor in sodelovanje pri oblikovanju projektne dokumentacije
- Pregled projektne dokumentacije
- Pridobivanje in analiza ponudb za izvedbo gradnje in gradbenih del
- Sodelovanje in prisotnost na sestankih z izvajalci
- Nadzor in preverjanje skladnosti gradbenih del z dokumentacijo
- Preverjanje upoštevanja gradbenih predpisov in zakonov pri izvedbi gradbenih del
- Spremljanje gradbenih del in dokumentiranje napredka
- Nadzor nad kakovostjo gradnje in inštalacij
- Dokumentiranje in poročanje o napakah in poškodbah gradnje
- Obiski gradbišča ob dogovorjenih terminih (dnevni/tedenski)
Gradbeni nadzor je lahko tudi bolj formalne narave, v tem primeru gre za to, da nadzornik pridobi in pregleda vso potrebno dokumentacijo in dovoljenja ter preveri njihovo veljavnost in skladnost z zakonodajo.
Kdaj poiskati gradbenega nadzornika?
Najboljši odgovor je takoj, ko ste popolnoma odločeni, da se boste lotili gradnje. Pomembno je, da gradbenega nadzornika najamete še preden izberete izvajalca gradbenih del. Ena izmed nalog nadzornika je tudi preverjanje materialov in njihove kakovosti, nadzor nad finančnim delom projekta in tudi preverjanje in nadziranje dokumentacije, zato je ključno, da ga izberete čim prej.
Dobra plat takojšnje izbire nadzornika gradbenih del je tudi ta, da vam bo znal svetovati in predlagati boljše in cenovno ugodnejše ter bolj primerne rešitve, namesto vas pa bo prevzel breme dela s podrobnostmi. Na portalu Moja dejavnost najdete veliko ponudnikov gradbenih nadzornikov. |
Katere dokumente je treba urediti in so del projektne dokumentacije?
Vsi objekti morajo biti zgrajeni z gradbenim dovoljenjem. Tiste objekte, ki so bili zgrajeni po letu 1967 in nimajo gradbenega dovoljenja, je potrebno legalizirati. Na srečo je postopek pridobitve gradbenega dovoljenja skoraj enak kot pri izvedbi novogradnje. Paziti moramo le, da je bil objekt zgrajen glede na prostorske predpise in akte ter izpolnjuje vse pogoje za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Projektno dokumentacijo potrebujemo, ko načrtujemo gradnjo nezahtevnih, manj zahtevnih in zahtevnih objektov. Projektna dokumentacija vsebuje vse od risb, skic, idej, gradbenih načrtov in tehničnih opisov, poročil, izračunov in drugih listin, ki na kakršenkoli način opisujejo ali načrtujejo gradbena in arhitekturna dela na vašem objektu ali bodočem objektu. Projektna dokumentacija je sestavljena iz različnih komponent:
- Idejni projekt (IP): izbira najbolj ustrezne različice načrtovanega objekta
- Idejna zasnova (IDZ): poskrbi za projektne pogoje in pridobitev soglasij za priključitev
- Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD): poskrbi za pridobitev nujno potrebnega gradbenega dovoljenja
- Projekt za izvedbo (PZI): za izvedbo gradnje
- Projekt izvedenih del (PID): poskrbi za pridobitev uporabnega dovoljenja
Ne belite si glave, ampak raje obiščite portal Moja dejavnost, kjer boste na enem mestu dobili vse informacije, ki jih potrebujete.
Ne samo hiša, urediti je treba tudi cesto, ki vodi do nje
Poleg gradnje hiše je treba urediti tudi dovoz do hiše. Če ceste še ni, jo je treba zgraditi. Pred začetkom izgradnje ceste je načeloma potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje za cesto, vendar to velja le za javne ceste, ki se ne nahajajo na zasebnih zemljiščih kot dovozne poti. Če želite na svojem zemljišču zgraditi dovoz, ki bo vaš objekt povezoval z glavno cesto, gre za gradnjo enostavnega objekta.
Gradbena podjetja za ceste so lahko na voljo tudi za asfaltiranje dvorišča, poleg tega pa lahko nudijo tudi gradnjo kamnitih zložb, podpornih in opornih zidov ob cestah ter globoko temeljenje cest.
Asfaltiranje ceste ali dvorišča
Asfaltiranje je odlična rešitev za različne površine, vključno ceste, saj ima asfalt zaradi svoje trdnosti in trpežnosti dolgo življenjsko dobo, prav tako pa ga ni potrebno vzdrževati. Prav zato postaja kot hitra in ugodna alternativa vedno bolj priljubljen tudi za dvorišča. Več o asfaltiranju dvorišč in podjetjih, ki ga nudijo, lahko preverite na portalu Moja dejavnost.
Kadar iščemo specifično stroko, ne vemo, kje iskati informacije. V takih primerih je Moja dejavnost prava odločitev, ker ponudi odgovore na vsa vaša povpraševanja. Na portalu najdete širok nabor storitev in strokovnjakov, ki vam bodo pomagali pri vseh fazah gradbenih projektov, od začetnih izkopov do gradbenega nadzora. |