fbpx
Lepota in zdravje

Ta sramotna preglavica uniči dopust na tisoče Slovenkam

15. julija, 2024 - Oglasno sporočilo

Mokre kopalke, agresivne kemikalije v bazenih in poletne avanture lahko hitro porušijo vaginalno mikrobioto in prispevajo k razrastu škodljivih mikroorganizmov, ki povzročajo neprijetna vnetja. V tem članku razkrivamo, kako se lahko na dopustu zaščitite pred vnetjem nožnice in kako se ga najhitreje rešite, če se vseeno pojavi.

Ko pozimi sanjarite o počitnicah, si verjetno predstavljate, kako boste brezskrbno ležali na plaži s koktajlom v eni roki in križanko v drugi. Nato pa vam načrte prekrižajo srbečica, povečan izcedek, pordelost in neprijeten vonj. In kar naenkrat namesto o koktajlih razmišljate o tem, kako daleč od kopalnice si lahko privoščite postaviti ležalnik. Prvi dan seveda upate, da bodo težave izginile kar same od sebe, naslednji dan pa se morate sprijazniti z dejstvom, da gre za vaginalno vnetje.

Bakterije in glivice se veselijo vašega dopusta še bolj kot vi

Študije pravijo, da se kar 75% žensk vsaj enkrat v življenju sreča z vaginalnimi vnetji, ki so najpogostejša prav poleti. Vlažnost in toplota namreč ustvarita idealne pogoje za razrast škodljivih mikroorganizmov, ki povzročajo dve najpogostejši ženski nadlogi – bakterijsko vaginozo in glivični vaginitis.

Da se znebite neprijetnih simptomov, morate ponovno vzpostaviti naravno razmerje v vaginalni mikrobioti, v kateri prevladujejo laktobacili.

Foto: Sensilab

7 najpogostejših dejavnikov, ki povzročajo poletna vaginalna vnetja

1. Posedanje v mokrih kopalkah

Mokre kopalke in poletna vročina predstavljajo popolno kombinacijo za razrast kvasovk in bakterij. Zato je zelo pomembno, da se karseda hitro preoblečete iz mokrih kopalk, pred tem pa intimne predele oplaknete s čisto vodo.

2. Sintetično perilo v kombinaciji s potenjem

Podobne pogoje kot mokre kopalke ustvarijo tudi sintetično spodnje perilo, pot in vročina. Poleti zato nosite bombažno spodnje perilo, ki absorbira vlago in pusti koži, da diha.

3. Agresivne kemikalije v bazenih

Primerno vzdrževani bazeni vsebujejo klor in druge kemikalije, ki se uporabljajo za uničevanje bakterij. A hkrati lahko ravno te kemikalije porušijo naravno ravnovesje pH v nožnici in prispevajo k nastanku vnetja.

4. Poletne avanture med rjuhami

Poletje je idealen čas za ljubezenske avanture, a na žalost se z menjavanjem partnerjev povečuje tveganje za razvoj vnetja. Namreč, vsak moški ima svoj unikaten spekter mikroorganizmov, ki lahko porušijo vaše ravnovesje, saj jih vaše telo ni vajeno. Poleg tega pa so zaradi vročine, potu in pomanjkanja higiene tveganju izpostavljeni tudi vezani.

5. Sladkor, mastna hrana in alkohol

Mnogo ljudi na dopustu uživa veliko nezdrave hrane in alkohola ter hkrati premalo fermentiranih živil in vlaknin. To lahko vodi tudi v spremembe v vaginalni flori in zmanjša naravno sposobnost zaščite pred patogenimi bakterijami.

6. Stres ob načrtovanju počitnic

Se vam je že kdaj zgodilo, da ste prišli s počitnic, po katerih ste nujno potrebovali dopust? Raziskave kažejo, da so lahko potovanja zelo naporna, še posebej načrtovanje, ki povzroča stres kar 71 % odraslim. Ta odstotek pa še dodatno poskoči med mamami, in sicer na 77 %. Podobno kot prehrana tudi stres oslabi imunski sistem, zaradi česar se poveča tveganje za razvoj vnetja.

7. Higiena med mesečnim perilom

Že sama menstruacija začasno poruši kislost nožnice – ko pa k temu dodamo še vročino, vlago in neustrezno higieno, so pogoji kot naročeni za razrast patogenov. Zato na dopustu še toliko bolj pazite na čistočo in uporabljajte menstrualne kopalke, skodelico ali tampone, primerne za plavanje.

Laktobacili so najmočnejše ‘orožje’ proti vaginalnim vnetjem

Foto: Sensilab

Da se na dopustu izognete nepotrebnim preglavicam, morate okrepiti laktobacile, ki predstavljajo prvo bojno linijo proti patogenim bakterijam.

Namreč, laktobacili izločajo mlečno kislino, zaradi katere je vaginalno okolje kislo in s tem negostoljubno do škodljivih mikroorganizmov. Hkrati pa laktobacili izločajo tudi vodikov peroksid in bakteriocine, ki zavirajo rast patogenih bakterij in kvasovk.

Vaginal Biotic: vaša preventiva in kurativa ob vnetjih nožnice – vzpostavi ravnovesje že v 10 dneh!  

Vaginal Biotic vsebuje mešanico šestih mlečnokislinskih sevov, kar v skupnem seštevku pomeni, da z eno kapsulo zaužijete kar 200 milijard probiotičnih kultur. Poleg tega formula vsebuje tudi klinično podprt sev Lactobacillus rhamnosus CA15, ki dokazano učinkuje na vaginalno floro.  

Foto: Sensilab

Znanstveniki so dokazali, da ta posebni sev vzdržuje ravnovesje koristnih bakterij še najmanj 30 dni po prenehanju uporabe izdelka, zaradi česar Vaginal Biotic predstavlja odlično preventivo pred odhodom na dopust.  

Hkrati pa je priporočljivo, da ga spakirate tudi v potovalko, saj v primeru porušene mikrobiote dokazano vzpostavi ravnovesje v le 10 dneh. To pomeni, da je Vaginal Biotic preventiva in kurativa hkrati!  

Poleg tega pa je formula obogatena tudi z vitamini, minerali in rastlinskimi izvlečki, ki še dodatno podprejo vaginalno in urogenitalno zdravje: izvleček navadnega ovsa, izvleček pecljev višnje, cink, biotin in Fibrulose® (prehranske vlaknine, s katerimi se laktobacili hranijo). Vaginal Biotic si lahko po znižani poletni ceni zagotovite TUKAJ.

Viri:

Gallant, A. (2024, 27. maj). Travel Stress Statistics: Americans stressed over planning. CivicScience. https://civicscience.com/as-vacation-season-heats-up-many-americans-are-feeling-stressed-over-travel-planning/
Egan, M. E. in Lipsky, M. S. (2000). Diagnosis of vaginitis. American family physician, 62(5), 1095–1104. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10997533/