Marsikdo trdi, da je svetloba ključnega pomena za naše zdravje. A presenetilo vas bo, kaj o tem menijo strokovnjaki …
Večji del človeške zgodovine smo ljudje v grobem spali v dveh izmenah. Tako imenovana prva izmena se je začela že zgodaj zvečer. Tej je sledilo obdobje budnosti, včasih imenovano tudi straža, ki je nastopila okoli prve ure zjutraj, sledila pa ji je druga faza, ki je pomenila trden spanec do jutranjih ur. Dvodelni cikel spanja je bil za takratnega človeka nekaj povsem običajnega, vse dokler industrijska revolucija v domove ni vpeljala električne razsvetljave. Tovrstna sprememba osvetlitve je bila dovolj, da je močno vplivala na naše vzorce spanja.
Po podatkih spletnega vira Jefferson Health številne raziskave opozarjajo, da naše noči postajajo svetlejše s hitrostjo, ki je nihče ni pričakoval. Opozarja, da se je nočna svetlost v zadnjem desetletju vsako leto povečala za približno 10 odstotkov. Drži, da ima izpostavljanje svetlobi številne pozitivne učinke na naše zdravje, kot so izboljšanje razpoloženja, koncentracije in produktivnosti, zmanjšanje krvnega tlaka in večja proizvodnja vitamina D. Kljub temu pa strokovnjaki poročajo o številnih negativnih učinkih na naše zdravje.
Splošno znano je, da za kakovosten spanec potrebujemo temno okolje. Soba s preveč svetlobe lahko povsem spremeni vzorce spanja, kar posledično vpliva tudi na naše zdravje. Ste vedeli, da prekomerna izpostavljenost svetlobi ponoči lahko povzroči močno obremenitev oči, moti cirkadiane ritme, zavira melatonin in moti spanec?
Jefferson Health poroča, da so delavci v nočnih izmenah, ki so med običajnim spanjem izpostavljeni močni svetlobi, bistveno bolj izpostavljeni k tveganju za nastanek raka. Številne študije so močno svetlobo ponoči povezale tudi s tveganjem za bolezni srca in ožilja, sladkorno bolezen tipa 2, hipertenzijo, prekomerno telesno težo, depresijo in še bi lahko naštevali.
Na trgu obstaja malo morje vrst notranjih senčil. Najbolj popularne so:
– Plise zavese: Zlagamo jih lahko v različne smeri, kar pomeni, da okna z njimi lahko popolnoma ali samo deloma zastremo. Običajno so narejene iz kakovostnega poliestra, mogoče pa jih je dobiti v različnih barvah in odtenkih.
– Rolo zavese: Gre za v rolo zvit material, ki ga lahko spuščamo in dvigamo ter s tem zatemnimo prostor. Klasični rolo nima ohišja, upravljamo pa ga s pomočjo vrvice. Površina je narejena iz različnih vrst materiala, kar dovoljuje tudi želeno stopnjo prosojnosti, vendar so roloji praviloma nekoliko manj prosojni od plise zaves.
– Dvojni rolo: Je senčilo, kombinirano iz roloja in žaluzije, kar pomeni, da je sestavljeno iz dveh vrst tkanin – gosto in prosojno tkane tkanine.
– Žaluzije: So najpogosteje uporabljena senčila v slovenskih domovih, saj so primerna za praktično vsako okno in slog opreme doma, hkrati pa so tudi cenovno precej ugodna.
Na izbiro senčil bo zagotovo vplivalo več vidikov. Preden se odpravite v trgovino ali na splet, dobro premislite o naslednjih stvareh:
Različna senčila nudijo različno stopnjo zatemnitve. To pomeni, da ni vsako senčilo idealno za vsak prostor. V spalnici si verjetno želite imeti manj svetlobe kot denimo v kuhinji oziroma dnevni sobi. Temu morate prilagoditi tudi izbiro senčila. Plise zavese so bolj prosojne od rolojev, z roletami ali dvojnimi roloji pa lahko poskrbite za še večjo zatemnitev.
Logično je, da različna senčila nudijo tudi različne stopnje reguliranja svetlobe, ki prodre v prostor. S pomočjo rolojev lahko z dviganjem oziroma spuščanjem enostavno regulirate stopnjo svetlobe, ki jo želite v prostoru, medtem ko rolete dovoljujejo še več regulacije, saj poleg dviganja in spuščanja stopnjo svetlobe upravljate tudi naklon lamel. V primeru, da boste izbrali plise zavese, se boste za to, koliko svetlobe želite spustiti v prostor, morali odločiti že ob nakupu.
Izbiro senčil obvezno prilagodite tudi svojemu budžetu. Plise zavese in žaluzije so običajno nekoliko cenejše od drugih vrst notranjih senčil.