Žurnal24 priporoča
  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem
Vsebino omogoča Metrob  / 4. julija, 2024

Vse o komarjih in njihovem zatiranju

Mile zime in poletja z obilo deževja ustvarjajo odlične pogoje za preživetje in razmnoževanje komarjev. Če tudi sami pogosto bežite pred njimi, morate vedeti to.

“Ne zdržim več!” je na nedeljskem kosilu kot strela z jasnega zavpil moj oče. “Tako sem se veselil sončnega vremena, zdaj pa tole. Zdi se mi, da sem vsako leto bolj popikan od teh krvoželjnih komarjev.” Tudi sama sem v tem času nabrala kar nekaj pikov, katerih posledica je bila neprijetna srbečica. S podobnimi težavami so se soočali tudi ostali družinski člani, kar je hitro privedlo do tega, da smo naš piknik kljub sončnemu vremenu prestavili med štiri stene.

“Počutim se kot padli borec,” se je pošalil oče, medtem ko se je zaradi pikov praskal po nogah. “Vrt je moj in ne bom kar zlepa vrgel puške v koruzo.” Ker ga zelo dobro poznam, sem vedela, da se bo še isti večer usedel pred računalniški ekran in poiskal praktično vsako informacijo, ki bi bila lahko uporabna za napad proti komarjem.

Foto: Metrob Foto: Metrob

To so najpogostejše vrste komarjev pri nas

Dva dni kasneje, ko sva se dobila ob skodelici kave, mi je v smehu povedal, kako je svojo zagato opisoval svojim sodelavcem. Povedal mi je tudi, da je med iskanjem informacij o teh neznosnih nepridipravih naletel na zanimive nasvete Metrobove strokovnjakinje Ule Bonajo, mag. inž. hort., ki pravi, da naj bi v Sloveniji ta trenutek prebivalo več kot 35 vrst komarjev. Med njimi so najbolj pogosti domači komarji, od invazivnih pa tigrasti, japonski in korejski. Daleč najbolj nevarni so invazivni, ki so v naše kraje največkrat preneseni s transportom in lahko širijo nevarne tropske bolezni.

Domači komarji so aktivni predvsem zvečer in ponoči. Prepoznamo jih po rjavi barvi in nekoliko manjši velikosti. Zanje je značilno nadležno brenčanje, česar za pa tigraste ne moremo trditi, ker je njihovo letenje povsem brezglasno. Komarji za razmnoževanje potrebujejo stoječo vodo, saj v njej odlagajo jajčeca. “Za manjše razmnoževanje komarjev je ključnega pomena, da v okolici ni stoječih voda,” opozarja Metrobova strokovnjakinja. “Komarji letijo v radiju 200 metrov od svojega doma, kjer so se izlegli.”

Ste vedeli?

Na svetu spanec krajša preko 2.700 različnih vrst komarjev. Po podatkih ameriškega društva za boj proti komarjem naj bi obstajali že več kot 400 milijonov let. Povprečen komar tehta približno 2,5 miligrama in leti s hitrostjo med 3 do 5 kilometrov na uro.
Foto: Metrob Foto: Metrob

Se jih sploh lahko dokončno znebimo?

“Med invazivnimi vrstami se zelo hitro širijo tigrasti komarji,” pojasnjuje Bonajeva. Te prepoznamo po značilnih belih progah na črnem telesu. So bistveno večji od domačih in so aktivni predvsem tekom dneva, zjutraj in v poznopopoldanskem času. “Tigrasti komarji so še posebej zaskrbljujoči, ker lahko prenašajo različne bolezni, kot so denga, čikungunja in zika virus“. Za njihovo razmnoževanje zadošča že nekaj stoječe vode, v kateri lahko odložijo približno 200 jajčec.

“Najbolj učinkovito zatiranje tigrastih komarjev je uničevanje njihovih domovanj in pogojev za razmnoževanje,” pojasnjuje strokovnjakinja. “To pomeni, da v okolici hiš nimamo stoječe vode, saj za njihov razvoj zadošča že minimalna količina vode.” Tigrasti komarji se od svojega zaroda oddaljijo nekoliko dlje kot domači, in sicer do približno 500 metrov.

Ste vedeli?

Ste vedeli, da nas pikajo le samice komarjev? Samci se prehranjujejo s cvetličnim prahom. Samice za izleganje jajčec potrebujejo beljakovine, ki jih pridobijo s srkanjem krvi človeka in živali. Komarji imajo posebne receptorje, s katerimi zaznajo vonj, telesno temperaturo in ogljikov dioksid, ki ga izločamo z dihanjem.
Samica odloži jajčeca v stoječo vodo, kjer se v obdobju dveh dni pod površjem vode razvijejo ličinke. Samice odložijo 200–300 jajčec naenkrat. Za to morajo biti primerne, poletne temperature, v zimskem času komarji prezimijo v obliki jajčeca v stoječi vodi. Odrasel komar živi približno en mesec, samci nekoliko manj kot samice.
Foto: Metrob Foto: Metrob

Priporočljivi preventivni ukrepi za zmanjšanje populacije komarjev

Omenili smo že, da je najbolj pomembno to, da v okolici svojega doma nimamo stoječe vode. Prav tako je priporočljiva tudi zaščita za notranje prostore. Največkrat se odločamo za mreže na oknih in vratih, s katerimi učinkovito preprečimo vstop teh krvoželjnih nepridipravov. Pa vendar ta ukrepa pogosto nista dovolj, da bi se jih dokončno znebili.

Na trgu je mogoče dobiti že veliko različnih repelentov proti komarjem. Med spanjem so odlični tisti za v vtičnico, na terasah lahko uporabimo sveče za odganjanje komarjev. Obstajajo pa tudi eterična olja in določene rastline, ki imajo odganjalni učinek na te insekte. Na primer: sivka, rožmarin, limonska trava, ognjič, česen, paradižnik in druge.

Na voljo pa so tudi drugi načini za njihovo zatiranje, oz. zmanjševanje populacije. Odlične so Biogents pasti za komarje.

Foto: Metrob Foto: Metrob

Te vsebujejo privabila, s pomočjo katerih se tigrasti komarji ujamejo v past. Z njimi se zmanjša njihova številčnost, hkrati pa zavirajo razmnoževanje. Pasti so okolju prijazne, preproste za uporabo, varne za človeka in živali. Izbiramo lahko med tremi različnimi pastmi, in sicer:

– BG-Mosquitaire (zunanja past za tigraste komarje),

– BG-GAT (past za ulov samic tigrastih komarjev),

– BG-Home (past za tigraste komarje za terase in balkone).

Za najboljši učinek je pomembno pasti pravilno postaviti. Najboljši učinek dosežemo, če uporabljamo skupaj BG-Mosquitaire in BG-GAT. BG-Mosquitare bo s svojimi privabili, obliko in z nadgradnjo CO2 privabil in ujel tako samce kot samice tigrastih komarjev. BG-GAT pa je namenjen le za samice komarjev, saj bo zmanjšal njihovo razmnoževanje. Pasti postavimo v senco, na vlažno mesto, kjer se zadržuje veliko komarjev.

Foto: Metrob Foto: Metrob
Z ustreznimi ukrepi in uporabo učinkovitih pasti za komarje lahko uspešno zmanjšamo njihovo število in s tem tudi tveganje za bolezni, ki jih prenašajo. V boju proti tem nadležnim insektom sta ključna kombinacija preventive in nadzora ter ozaveščanje ljudi, kaj lahko storimo k zmanjšanju njihovega razmnoževanja.

Foto: Metrob Foto: Metrob


Kontakt

Styria Media si, d.o.o., Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Copyright 2025. Zurnal24 | Styria Media si

Kategorije

  • Ž24 priporoča
  • Lepota in zdravje
  • Kulinarika
  • Prosti čas
  • Zabava
  • Šport
  • Dom in vrt
  • Posel
  • Tehnologija
  • Avtomobilizem

Partnerji

  • Žurnal24.si
  • Vreme.net
  • Med.over.net
  • Style.over.net
  • Mama.over.net
  • Recepti.over.net