Poraz, poškodba, neuspeh … pritiski so v športnem svetu zares veliki. Zato je skrb za duševno zdravje ključnega pomena, zlasti v trenutkih, ko športniki nosijo na plečih nacionalni ponos. Pri tem pa se premalokrat zavedamo, da vsaka težava izgubi vsaj pol svoje teže, ko jo enkrat delimo s svetom.
Športniki se soočajo z različnimi pritiski, ki izhajajo iz več virov. Pritisk staršev, trenerjev in navijačev, poškodbe, neuspehi ter visoka pričakovanja, ki jih športniki postavljajo sami sebi, so samo nekateri izmed njih. In ti pritiski lahko vodi v depresijo, motnje hranjenja ali različne oblike zasvojenosti. Vse to se še poslabša z zgodnjim vstopom v profesionalni šport, kar je vse pogostejše. Z vsakim letom, ko športniki pričenjajo svoje profesionalne kariere, se povečuje tudi število tovrstnih težav, tako v Sloveniji kot po svetu.
Zato je zelo pomembno je, da že otroke naučimo strpnosti in prijaznosti do sebe ter sprejemanja porazov. Mladi športniki se morajo zavedati, da so porazi del poti do uspeha in da ni sramotno izgubiti. Sprejemanje porazov kot priložnosti za učenje in osebno rast je ključnega pomena za ohranjanje zdravega odnosa do športa in lastne vrednosti. Tako lahko preprečimo, da bi pritisk in neuspehi negativno vplivali na njihovo psihično zdravje.
Nogomet je čustvena igra. Skrb za duševno zdravje pa je nekaj, o čemer je treba (spre)govoriti na glas, je v pogovorih, ki so del pobude #zVamiSmo, potrdilo tudi 10 nogometašev in nogometašic: Erik Janža, Vanja Drkušič, Žan Karničnik, Nino Žugelj, Špela Kolbl, Marcela Kos, Zala Meršnik, Dominika Čonč, Danijel Šturm in Bojan Jokić.
Ob tem nekdanji reprezentant Bojan Jokić poudarja, da mnogi dogodki s tekme vplivajo na športnike tudi po koncu igre. ”Nogomet je čustvena igra. Veliko stvari, ki se zgodijo na igrišču, po tekmi prinesemo domov,” pravi nekdanji reprezentant Bojan Jokić, ki skupaj z nekaterimi nogometašicami in nogometaši izpostavlja pomen ustrezne mentalne pripravljenosti in skrbi za (duševno) zdravje.
Skrb za duševno zdravje je ključnega pomena, zlasti v trenutkih, ko športniki nosijo na plečih nacionalni ponos. Bojan Jokić je delil svojo izkušnjo s svetovnega prvenstva leta 2010, kjer je občutil velik ponos in odgovornost. Poudaril, da je pomembno, da imajo športniki v prelomnih trenutkih dobro podporo bližnjih in psihologov. Podpora bližnjih in strokovnjakov lahko športnikom pomaga dvigniti kariero na višji nivo. Pogovor o duševnem zdravju ne sme biti tabu; športniki morajo znati poiskati in sprejeti pomoč.
NZS si prizadeva ozaveščati o pomenu skrbi za duševno zdravje. Fizično zdravje je pomembno, vendar je enako pomembno tudi duševno zdravje, še posebej za športnike, ki se vsakodnevno soočajo z visokimi pričakovanji in pritiski. Anksioznost, depresija in izgorelost so pogoste težave, s katerimi se soočajo športniki ne glede na starost ali nivo, na katerem igrajo. Ključno je ustvariti okolje, kjer se lahko odprto govori o teh težavah in kjer je pomoč na voljo.
Prizadevanja NZS za ozaveščanje o pomenu duševnega zdravja podpirajo tudi v Skupini Triglav. Duševno zdravje je pomemben element dobre psihofizične pripravljenosti in skrbi zanj predstavlja enega od ključnih predpogojev za varnejšo prihodnost vsakega posameznika.
»Duševno zdravje je pomemben element dobre psihofizične pripravljenosti. Skrb zanj predstavlja enega od ključnih predpogojev za varnejšo prihodnost vsakega posameznika,« odločitev za sodelovanje v pobudi #zVamiSmo pojasni Luka Pušnik, direktor službe za korporativno komuniciranje v Zavarovalnici Triglav, in dodaja: »V Skupini Triglav preko športnih sodelovanj vstopamo v zgodbe, h katerim lahko pomembneje doprinesemo z našimi izkušnjami, znanji ter podporo – in obratno, tudi partnerje vključujemo v tiste projekte, s katerimi se lahko vsebinsko poistovetijo. S takšnim odnosom smo pristopili tudi k pobudi #zVamiSmo, s katero želimo tako nogometaše in nogometašice, kot tudi njihove bližnje, navijače in druge ozaveščati, kako pomembno je, da poskrbimo za svoje zdravje in dobro počutje, ob čemer poudarjamo tudi pomen medsebojne opore.«
Največ, kar lahko mi navijači naredimo za športnike, je spoštljivo in pozitivno navijanje. To, kar zagovarja tudi pobuda #zVamiSmo. In sem sodi tudi spoštljivost v primeru poraza. Za marsikoga je v takšnem primeru težko ohraniti športno obnašanje, vendar je treba imeti v mislih, da bomo prav s podporo najbolj podprli svojo ekipo. In to je tudi edini način, kako pokazati, da cenimo trud svojih športnikov, ne glede na izid tekme.