Električna energija že nekaj časa vse bolj stopa v ospredje energijske oskrbe gospodinjstev in tudi podjetij.
Pogosto slišimo besedo elektrifikacija, s katero podporniki in tudi nasprotniki večje rabe električne energije označujejo spremembe, ki se dogajajo na področju rabe energije. Vse več gospodinjstev se ogreva s toplotnimi črpalkami, vse več gospodinjstev se zaradi visokih poletnih temperatur hladi s klimatskimi napravami in vse več gospodinjstev se odloča za nakup električnega avtomobila. Posledično je raba električne energije v marsikaterem gospodinjstvu vse večja. Večji pa so tudi mesečni računi za porabljeno elektriko.
Na drugi strani se krepijo pozivi k rabi čim bolj trajnostne energije, kar fosilna goriva, ki smo jih še nadevano uporabljali množično, zagotovo niso. Vsako gospodinjstvo ali manjše podjetje, ki ima večje potrebe po električni energiji, hkrati pa želi zmanjšati okoljski odtis in prispevati k trajnostnemu bivanju ali poslovanju, ima rešitev kot na dlani.
Z naložbo v sončno elektrarno zadostite obojemu. Postanete samooskrbni, znižate stroške za električno energijo in proizvajate trajnostno energijo iz sonca, ki ne obremenjuje okolja. Marsikdo se tega zaveda, pa vendar se zdaj, ko se je za sončne elektrarne precej ugodna shema neto meritev končala, sprašuje, ali se mu bo naložba v samooskrbo izplačala.
Na to zelo pomembno in logično vprašanje odgovarjajo v GEN-I Sonce. Zaradi spremenjenih razmer oziroma zaradi veljavnosti nove sheme obračuna električne energije so prvi v Sloveniji razvili in trgu ponudili produkt, ki vlagateljem zagotavlja, da se samooskrbne sončne elektrarne še vedno splačajo.
“Nova shema temelji na 15-minutnih obračunskih intervalih, kar omogoča natančnejši obračun električne energije na mesečni ravni. Ta produkt prinaša finančne ugodnosti, hkrati pa krepi prispevek lastnikov sončnih elektrarn k trajnostnemu razvoju in nudi priložnost za aktivno upravljanje odjema energije,” pravijo v GEN-I.
Kako deluje? Njihov novi produkt temelji na mesečnih obračunih v omrežje oddane in iz omrežja prevzete električne energije. V mesecih, ko je sonca več, bodo sončne elektrarne proizvedle več električne energije, kot jo gospodinjstvo potrebuje. Nastali bodo viški in te viške bo GEN-I plačal. Če smo bolj natančni, beležil jih bo kot dobropis, ki ga bo uporabnik, lastnik samooskrbne sončne elektrarne, lahko izkoristil v mesecu, ko bo proizvodnja manjša kot poraba.
Tako se vam bo mesečni strošek za odkupljeno električno energijo vsak mesec samodejno znižal. V poletnih mesecih, ko je proizvodnja električne energije velika, vaše potrebe po njej pa manjše, to celo pomeni, da bo vaš strošek za električno energijo enak 0 evrov. Še več, preostala vrednost odkupljene energije se vam bo kot dobropis prenesla v naslednji mesec in vam znižala višino stroška tudi takrat.
Nov model samooskrbe lastnikom sončnih elektrarn omogoča, da od svoje sončne elektrarne dobijo kar največ, primeren pa je za samooskrbo s sončnimi elektrarnami s hranilniki ali brez.
S to novo samooskrbno rešitvijo lahko prihranite celo več kot 1000 evrov na leto, kar je korak naprej k večji energetski učinkovitosti in finančni neodvisnosti, visok letni poračun ob koncu leta pa je stvar preteklosti. Na ta način GEN-I stopa naproti svojim odjemalcem in jim ponuja odlično priložnost za samooskrbo nove dobe.
Tisti, ki o postavitvi samooskrbne sončne elektrarne šele razmišljajo, lahko že preverijo, kakšni so natančni pogoji novega produkta, ki je za zdaj prvi tak na trgu.
Vsaka odločitev o novi naložbi temelji tudi na njeni gospodarnosti ali drugače, na dobi vračila. Naložba v samooskrbno sončno elektrarno je zdaj postala še bolj privlačna, saj je izdatno subvencionirana. Nove nepovratne spodbude, ki jih podeljuje Borzen, so že na voljo. Za sončno elektrarno je spodbuda 250 evrov na vsak priključen kilovat moči, če se odločite tudi za hranilnik, pa je spodbuda precej višja, in sicer 675 evrov za kilovat priključne moči sončne elektrarne.
V GEN-I imajo celostno ponudbo samooskrbe s sončnimi elektrarnami z ali brez hranilnika, ki vam ob pridobitvi subvencije Borzena in z novim modelom GEN-I z odkupom viškov, zagotavljajo bolj dostopno naložbo v obnovljive vire energije, večjo energetsko neodvisnost in hitrejšo vračilno dobo.