fbpx
Prosti čas

Ultramaratoni in tekaški nahrbtniki: Kaj morate vedeti?

17. junija, 2024 - Oglasno sporočilo

Ultramaratoni so ena najbolj zahtevnih in vznemirljivih oblik teka, ki premikajo meje človeške vzdržljivosti in odločnosti. Za uspešno udeležbo na ultramaratonu je potrebna izjemna fizična pripravljenost, mentalna trdnost in ustrezna oprema. Eden ključnih kosov opreme za vsakega ultramaratonca je tekaški nahrbtnik.

Precej let je že minilo, odkar se na tek ne odpravljajo več le ekstremneži, temveč povsem “navadni ljudje”, ki si s pomočjo redne vadbe prizadevajo (po)skrbeti za svoje zdravje, ohranjati (in izboljšati) telesno formo in vzdrževati mentalno krepost. Povprečen tek kondicijsko pripravljenega posameznika prijetno utrudi, ga sprosti in s tem poskrbi za nevtralizacijo negativnega vpliva stresa, z zastavljenimi cilji pa pred njega postavlja vedno nove izzive.

Na stopnjo utrujenosti ima poleg številnih drugih dejavnikov precejšen vpliv oprema, v prvi vrsti tekaške obutve, tekaškega nahrbtnika in tekaških oblačil, a dandanes uspešno premagovanje maratonske razdalje vsekakor ni več nekaj nemogočega. Pravzaprav je ljudi, ki trenirajo, da bi se spopadli celo z ultramaratonom, enim najtežjih športnih preizkusov, vse več.

Definicija ultramaratona

Ultramaraton je oznaka za katerikoli športni dogodek, ki presega razdaljo maratonske dolžine (42,195 km) in vključuje kombinacijo teka ter hoje, a se maratoni, dolgi 50 km in več običajno imenujejo supermaratoni, tisti nad 100 km pa ultramaratoni. Posplošeno za ultramaraton velja preizkus, dolg okoli 100 km ali 100 milj, pri čemer je (tehnična) zahtevnost precej raznolika. Lahko so pretežno ravninski, lahko pa potekajo po gorskih poteh, kar zahteva premagovanje višinske razlike tudi do 10.000 m (povprečno je ta številka precej manjša, med 4.000 in 6.000 m).

Iz vsega sledi, da ultramaraton poteka več ur skupaj, večinoma cel dan, včasih več dni, zaradi česar je telo izpostavljeno ekstremnemu naporu, vključujoč odtegnitev spanja (ali le malo spanja na trdi podlagi), tek v nočnem času, pogoste odrgnine, prilagojen vnos hrane in pijače ter nošnjo (obvezne in dodatne) opreme v tekaškem nahrbtniku.

Ker poti vodijo po gorskih stezah, kolovozih, makadamskih cestah, asfaltu, nemalokrat čez reke in potoke, blato, sneg ter led, je pomembno izbrati stabilne, čvrste tekaške copate, četudi so te nekoliko težje. Varen korak, toliko bolj v času, ko telo črpa zadnje atome energije, pač šteje največ.

Foto: Vita ProShop
Foto: Vita ProShop

Na splošno je znano, da ultramaratonci niso tekmovalno naravnani, saj spoštovanje zasluži vsak, ki si sploh upa spopasti se s tako dolgim izzivom. V primeru nezgode, neugodnih vremenskih razmer in drugih nevšečnosti je tako ultramaratonec sotekmovalcu vedno pripravljen priskočiti na pomoč, zato je v tekaški nahrbtnik toliko bolj smotrno vstaviti komplet prve pomoči, kajti nesreča žal nikoli ne počiva.

Najzanimivejši ultramaratoni znotraj meja Slovenije

Kot najtežji ultramaratonski preizkus na svetu ostaja Badwater, ki poteka skozi dolino smrti (Death Valley) na vzhodu Kalifornije, kjer temperatura le redko pade pod 40 °C, pravo nasprotje temu pa predstavlja najtežja maratonska razdalja po zasneženem in goratem Mount Everestu. V zadnjem desetletju je tekaških prireditev veliko tudi v Sloveniji, med njimi vse več ultramaratonov, število vseh njih pa iz leta v leto narašča.

Da bi se izognili nepotrebnim reševalnim akcijam, organizatorji udeležence že ob sami prijavi seznanijo z obvezno in s priporočeno opremo, ne glede na to pa je treba upoštevati, da je tekaški nahrbtnik na dolgih razdaljah nujen.

Od vseh ultramaratonskih prireditev znotraj meja Slovenije tekaški navdušenci iz spletne trgovine Vita ProShop, kjer ste deležni svetovanja pred opravljenim nakupom celotnega spektra kakovostne tekaške opreme (tekaška obutev, tekaški nahrbtnik, tekaška oblačila itn.), priporočajo udeležbo na naslednjih:

  1. Ultra X Slovenija (začetek junija, razdalje: 50, 110, 220 km)
  2. Ultra Trail Vipavska dolina (konec aprila, razdalje: 10, 15, 30, 59, 110, 165 km)
  3. Julian Alps Trail Run (druga polovica septembra, razdalje: 10, 15, 25, 50, 80, 120 km)
  4. Podbrdo Trail Running Festival (sredina junija, razdalje: 10, 20, 42, 70, 103 km)
  5. Obala Ultra Trail (začetek novembra, razdalje: 12, 18, 35, 65, 100 km)
  6. K24 (prva polovica avgusta, razdalje: 24, 50, 100 km)

Priprave na ultramaraton

Najpomembnejše pravilo, vezano na ultramaraton, je morda nekoliko nenavadno, vendar še kako resnično: hoja ne pomeni neuspeha. Izključno odteči 100 km ali več je preprosto nemogoče, zato je hoja sestavni del tovrstnih preizkusov, ker pri vzponih večina ultramaratoncev tekaški korak zamenja s pohodnim, tako eden kot drugi pa zahtevata trening.

Poleg izredno dolgih razdalj je treba v priprave na ultramaraton vključiti vzpone in spuste. Vsaj občasno (tedensko) se je torej priporočljivo podati v sredogorje ali visokogorje, da bi se telo navadilo spopadanja z višinsko razliko in na ta način pridobilo moč ter vzdržljivost. Vendar pri tem, kot pri sami razdalji, ne gre pretiravati.

Dovolj je, če je zaradi večje zahtevnosti trail trening nekoliko krajši od cestnega teka, medtem ko je v kasnejšem obdobju – z željo po kar najboljšem približku ultramaratonski razdalji – veliko bolj smiselno opraviti krajši trening (do 45 km), ki zahteva kratek čas regeneracije, kakor daljšega (npr. 70 km), po katerem se je treningu treba za minimalno en teden odpovedati.

Pred ultramaratonom je potreben predhoden preizkus opreme (tekaških copatov, oblačil), saj se je na takšni razdalji žuljem in odrgninam le težko izogniti, uporaba palic pa naj bo prav tako del treningov, ker obstaja velika verjetnost, da bodo te v nasprotnem v breme, ne v pomoč.

Tekaški nahrbtnik naj bo vsaj zadnjih nekaj treningov enako težek kot na ultramaratonu, da se telo navadi na njegovo težo in da se preverijo realne potrebe, v vsakem primeru pa naj vsebuje minimalno 1 l tekočine (priporočljivo 1,5 l), energijske vire (razdalje z okrepčevalnicami na ultramaratonih niso prav pogoste in mora med eno ter drugo nemalokrat preteči več ur), naglavno lučko, folijo, piščalko, jakno, telefon in komplet prve pomoči, po navodilih organizatorja tudi drugo opremo (npr. kapo, rokavice).

Kakšen tekaški nahrbtnik izbrati za ultramaraton?

Izjemen tehnološki napredek je športnim navdušencem omogočil uporabo potrebam posamezni športni dejavnosti prilagojene opreme. Tako so za tek v uporabi tekaški pas (kratke razdalje), tekaška torbica in tekaški nahrbtnik; slednji primeren za ultramaraton, kjer je opreme več kot pri teku na kratke razdalje.

Po besedah tekaških strokovnjakov iz spletne trgovine Vita ProShop je pomembno, da izbran tekaški nahrbtnik odlikujejo ergonomska oblika, zaradi katere se ta povsem prilega telesu in težo enakomerno razporedi vzdolž celega hrbtišča, lahkost, kar proizvajalci dosežejo s kombiniranjem poliamida, poliestra in elastana, ter praktičnost, ki omogoča dostop do stvari brez ustavljanja.

Foto: Vita ProShop
Foto: Vita ProShop

Spletna trgovina Vita ProShop ponuja tekaške nahrbtnike vodilnih dveh proizvajalcev: znamke Deuter in znamke Raidlight. Za vse modele je značilno upoštevanje vseh treh priporočil, seveda pa je izbira lažja ob posvetu s prodajalcem in dobrim poznavanjem lastnih potreb ter želja.