fbpx
Prosti čas

Katera je po vašem mnenju Naj planinska pot 2024?

31. maja, 2024 - Vsebino omogoča Zavarovalnica Triglav

Letošnje glasovanje bo posebno, saj je v izboru 6 poti, ki so jih prizadele lanskoletne ujme in poplave. Zmagovalko bodo markacisti s podporo Zavarovalnice Triglav obnovili in poskrbeli, da bo ponovno varna. Katero boste izbrali?

Vsi, ki radi hodimo v hribe, vemo, kako pomembna je varnost. Ne samo tista, za katero mora poskrbeti vsak planinec sam, temveč tista, za katero poskrbijo markacisti. In ker so lanskoletne ujme pustile ogromno posledic tudi na območjih, kamor si hodimo ”filati” baterije in se naužiti svežega zraka in dobre energije, je letošnji izbor planinske poti 2024 usmerjen prav v njihovo obnovo.

Katera je vaša Naj planinska pot 2024?

V nadaljevanju predstavljamo 6 poti, ki se potegujejo za naziv Naj planinska pot 2024 in kar je najpomembneje – vaš glas bo eni od njih pomagal do sredstev za obnovo. V izbor se uvrščajo:

  1. Pot iz Ljubenske Rastke do Koče na Travniku (Savinjska) 
  2. Pot iz Jama Topla do Male Pece (Koroška) 
  3. Koželjeva pot ob Kamniški Bistrici (Kamniško-Savinjske Alpe)
  4. Pot iz Logarskega kota do Okrešlja (Kamniško-Savinjske Alpe)
  5. Pot iz doline Tamar na Visoko Ponco (Julijske Alpe)
  6. Zasavska planinska pot (Posavsko hribovje)

Izbor naj planinske poti poteka v sklopu tradicionalne akcije Očistimo naše gore. Planinke in planinci lahko na portalu Vse bo v redu za svojo favoritinjo glasujejo enkrat na dan, vse do 14. junija. Pot z največ glasovi bodo markacisti s pomočjo sredstev Zavarovalnice Triglav obnovili in poskrbeli, da bo ponovno varna.

Kakšna obnova je predvidena za planinske poti?

Ljubenske Rastke–Koča na Travniku (Savinjska) 

Za pot skrbi PD Ljubno ob Savinji. V lanskoletnih poplavah je odneslo leseno brv preko potoka Žep. Prav tako bi bilo treba popolnoma obnoviti zgornji del poti.

Jama Topla–Mala Peca (Koroška)

Za planinsko pot skrbi PD Mežica, bo pa pri obnovi potrebno sodelovanje tehnične ekipe PZS, saj je odneslo most in del poti. Prav tako bo treba odstraniti podrta drevesa.

Foto: PD Mežica

Koželjeva pot ob Kamniški Bistrici (Kamniško-Savinjske Alpe)

Za pot skrbi PD Kamnik, pri obnovi pa bo potrebna pomoč tehnične ekipe PZS. Lanske poplave so močno prizadele priljubljeno pot in jo naredile neprehodno. Voda je odnesla kar 5 mostov in približno 1,5 kilometra poti.

Foto: PD Kamnik

Logarski kot–Okrešelj (Kamniško-Savinjske Alpe)

Za planinsko pot skrbi PD Celje Matica. V lanskem letu so poplave odnesle most. 

Iz doline Tamar na Visoko Ponco (Julijske Alpe)

Za planinsko pot Tamar–Visoka Ponca skrbi PD Rateče Planica. Planinska pot je zaradi podora zaprta. Škoda, ki jo je povzročil podor, je velika, obnova pa bo zahtevala pomoč tehnične ekipe PZS, saj bo treba namestiti nova varovala in pot ponovno označiti.

Zasavska planinska pot (Posavsko hribovje)

Za Zasavsko planinsko pot skrbita meddruštveni odbor planinskih društev Zasavja (MDO Zasavje) in Planinsko društvo Lisca Sevnica. Pot je dolga 200 km, medtem ko celotna trasa potrebuje osvežitev in dopolnitev z novimi označbami poti. Potreba pa je tudi sanacija določenih predelov poti, denimo Zidani Most—Veliko Kozje in Zidani Most—Kopitnik.

Foto: PD Lisca Sevnica

Poti, ki so že bile obnovljene v akciji Naj planinska pot:

  • krožna pot Planina Blato–Planina pri Jezeru–Planina Dedno polje–Vrata (pod Zelnarico)– Prehodavci–Dvojno jezero–Štapce–Ovčarija–Planina pri Jezeru–Planina Blato,
  • Rečiška planinska krožna pot,
  • zelo zahtevna Bambergova planinska pot na Triglav z Luknje čez Plemenice,
  • zelo zahtevna pot, ki vodi s Kranjske koče na Ledinah na Koroško Rinko,
  • zelo zahtevna Hanzova pot, ki vodi od Koče na Gozdu na Prisojnik.

2 nenapisani, a močni zavezi vsakega pohodnika

Neokrnjena narava je zagotovo nekaj, kar želimo pustiti tudi prihodnjim generacijam. Dve nenapisani, vendar zelo logični pravili vsakega planinca, sta nedvomno:
1) Pozdravi vsakogar, ki ga srečaš v gorah.
2) Odnesi vse, kar ne sodi v hribe, nazaj v dolino.  

Vsak od nas je torej odgovoren za ohranjanje lepih in varnih planinskih poti za prihodnje generacije. In da bi bile te varne, urejene in dostopne, se trudijo tudi v Zavarovalnici Triglav, ki želi z izborom Naj planinska pot v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije ozaveščati o delu več kot 800 markacistov. Toliko jih namreč skrbi za več kot 10.000 km slovenskih planinskih poti. In naj omenimo še, da so njihova vrata široko odprta vsem, ki bi se jim radi pridružili pri tem poslanstvu.