Dokler bo stanje v Sloveniji še naprej takšno, se bodo sposobni podjetniki še naprej odločali za odpiranje podjetij onkraj slovenskih meja.
Dejstva so preprosta. Sedanja vlada je v Sloveniji zvišala davek na dobiček in kapital. Takrat se je drastično povečalo povpraševanje podjetnikov po odprtju podjetij v tujini. V Sloveniji imamo najvišjo obdavčitev v državah nekdanje Jugoslavije in tudi višjo obdavčitev kot v Avstriji, na Madžarskem in v Italiji. Včasih so ljudje odpirali podjetja na Cipru in Slovaškem, danes pa je v ospredju predvsem Bosna in Hercegovina. Slednja ni niti članica Evropske unije niti podpisnica sporazuma OECD o izmenjavi podatkov o bančnih transakcijah in lastnikih bačnih računov v BIH.
To pomeni, da BIH ne sporoča podatkov bosanskih pravnih subjektov slovenskim davčnim organom. Prav tako nima nikakršnega zakona o izvoru premoženja. Bosanskih podjetij in bosanskih rezidentov ne slovenski, niti bosanski davčni organi ne morejo spraševati po izvoru premoženja, saj nimajo zakonske osnove. Slovenski FURS pa nad bosanskimi podjetji in bosanskimi rezidenti nima jurisdikcije.
V Sloveniji sta se v zadnjih dveh letih dodatno obdavčila kapital in dobiček podjetij. Številke, ki vam jih bomo predstavili v nadaljevanju, vas bodo šokirale.
V Bosni in Hercegovini je podjetnik obdavčen izključno z maksimalnim davkom, in sicer z 10-odstotnim davkom od zasluženih 100.000 evrov. Prav tako BiH pozna splošno davčno olajšavo v višini 60.000 evrov. To pomeni, da za prvih 60.000 evrov dobička ne plačate niti 10 odstotkov davka. Če boste torej poslovali preko bosanskega podjetja, boste prihranili 50 odstotkov vašega trdo zasluženega denarja, kar v konkretnem primeru znaša 50.000 evrov.
Lastnik podjetja lahko gotovino na bosanskih bankah z računa svojega podjetja dviguje neomejeno po plačilu 10-odstotnega davka od dobička pravne osebe. Lahko pa slovenski podjetnik pri bosanski banki zaprosi tudi za bankomat kartico podjetja, katerega lastnik je, in tako gotovino (do 5.000 evrov na dan) dviguje kjerkoli v Evropi z računa bosanskega podjetja, katerega lastnik in direktor je.
Poudariti moramo, da BiH ni na seznamu davčnih oaz (seznam davčnega odtegljaja, ki ga vodi Ministrstvo za finance RS). Prav tako je dobro vedeti tudi to, da v BiH minimalna plača znaša 250 evrov (bruto), zato so prispevki za zaposlenega z minimalno plačo 100 evrov. Ustanovitev podjetja v BIH (d. o. o.) uredimo v roku 10 dni od podpisa vašega pooblastila. Prav tako za vas uredimo prijavo začasnega prebivališča in za vas priskrbimo sedež vašega podjetja v BiH.