Žar in – najbrž bi rekli čevapčiči! Kaj pa žar in golaž, žar in lazanja, žar in pica? Možnosti, kaj vse speči na žaru, je res veliko. Včasih nam morda manjka malo drznosti, Luka Novak pa pravi, da je poleg drznosti pomembna še ena ‘sestavina’.
In ker so pred nami topli dnevi in daljši večeri, so morda prav pice tista jed, ki obljublja druženje ob žaru, eksperimentiranje s sestavinami in dobi hkrati kljukico še za to, saj jo lahko spečete ne glede na to, ali živite v bloku ali hiši.
Če želiš uživati ob žaru, moraš imeti veliko teraso. Prepričanje, ki zagotovo ne drži več. To lahko potrdi kar nekaj lastnikov ali najemnikov stanovanja v bloku ali večstanovanjski hiši. S tem se strinja tudi novinarka Tea, ki pravi: ”S fantom stanujeva v bloku in imava manjši balkon, na katerem po novem stoji pica žar. Ne znava si predstavljati druženja ali žura s prijatelji, da zraven ne bi dišalo po žaru.”
Po odgovor smo se obrnili k mojstru žara Luki Novaku, ki pravi, da se je najprej treba ”odločiti, ali želimo imeti plinski žar ali žar na oglje. Vedeti morate, da z žarom na oglje dosežete večji učinek pomena žara, hkrati pa je žar na oglje bolj primeren za odprte terase. V bloku ga boste težje uporabljali.”
Je pa odločitev, kakšen žar izbrati, odvisna tudi od tega, kaj boste pekli na žaru – se boste držali klasike (čevapčiči, klobasice) ali boste eksperimentirali z različnimi sestavinami. Od tega bo namreč odvisno, kakšne funkcije naj ima naš novi žar.
Plinski žari so zelo priročni in enostavni za uporabo. Hitro se segrejejo, prav tako je enostavno nadzorovati temperaturo, odpade pa tudi skrb za vzdrževanje ognja. Plinski žar lahko uporabljate za peko, pečenje na žaru, dimljenje in celo posredno peko, je pa res, da plinski žar ne daje tistega dimljenega okusa, ki ga mnogi obožujejo pri žaru na oglje.
Keramični žari na oglje zagotavljajo bogat, dimljen okus, ki je idealen za peko mesa, rib in zelenjave, prav tako so varni za uporabo, saj se zunanjost ne segreje preveč. Keramični žari na oglje so Zelo so učinkoviti pri uporabi oglja in so ob pravilni negi lahko zelo vzdržljivi in trajajo mnogo let. Res pa je, da se segrevajo počasneje kot plinski žari in da zahtevajo več potrpljenja in spretnosti pri nadzorovanju temperature.
Ko beseda nanese na žar, večina najprej pomisli na čevapčiče. Tudi Luka Novak pravi, da so ”čevapčiči so neka osnova, ki jo vsak zna speci na žaru. Žar ponuja neskončno opcij na katerem lahko pečemo vse od steakov, zelenjave, pic, lazanj. Prav tako lahko z žarom tudi dimimo, počasi kuhamo …”
Če smo drzni in radi poskušamo kaj novega, potem bo žar zadostil tako mesnemu kot vegetarijanskemu okusu. Mesojedci bodo stavili na odlične steake, različne klobase, ribe, nabodala, rebra itd., medtem ko boste vegetarijance navdušili z zelenjavnimi nabodali ali burgerji, tofujem, koruzo, pecivom iz pečene zelenjave, gobami itd. Z dobrimi sestavinami in pravimi pripomočki za žar lahko navdušite čisto vsakega gosta.
Žar se povezuje s filozofijo druženja – ali sorodniki ali s prijatelji. In če s čim, ne bomo nikoli udarili mimo s pico. Sploh, če pripravimo odlično testo in gostom ponudimo nabor sestavin, iz katerih si lahko vsak sam pripravi čisto svojo pico. Pečica za pico, ki jo postavimo ali na balkon, teraso, dvorišče itd., bo tista, brez katere se po novem ne boste več želeli družiti s prijatelji.
Nad pica peč/pica žarom je navdušen tudi Luka, razlogov, zakaj peči pico na tak način pa je več: ”Pica peč nam omogoča hitrejšo peko na višji temperaturi, s čimer dosežemo, da so naše pice hrustljave in lepo zapečene. Pica peč ima prav tako kamen za peko pice, ki je prilagojen peki pic, plamen oziroma ogenj po stropu pica peči naredi efekt krušne peči.”
Masterchef Luka Novak
Skrivnost najboljše pice se skriva v kombinaciji različnih dejavnikov, ki se med seboj prepletajo in ustvarjajo edinstveno izkušnjo. Na to vplivajo:
1. Testo:
Vrsta moke: Uporabite moko z visoko vsebnostjo glutena, kot je tip 00, ki zagotavlja elastično testo in hrustljavo skorjo.
Vzhajanje: Dlje časa vzhajano testo (vsaj 24 ur) razvije bolj kompleksen okus in lažjo prebavljivost.
Gnetenje: Pravilno gnetenje testa razvije gluten, ki je ključen za strukturo in elastičnost.
Temperatura: Testo vzhajajte na topli temperaturi (20–25 °C), da se aktivirajo kvasovke.
2. Omaka:
Paradižniki: Izberite kakovostne paradižnike, sveže ali pelate, z bogatim okusom.
Začimbe: Uporabite preproste, a sveže začimbe, kot so bazilika, origano, česen in sol.
Kuhanje: Omako kuhajte na zmernem ognju, da se okusi zlijejo, vendar se ne razkuhajo. Pri tem se vedno držite načela, da je manj več.
3. Peka:
Visoka temperatura: Pečica za pico naj bo predhodno ogreta na visoki temperaturi (250–300 °C), da se testo hitro zapeče in dobi hrustljavo skorjo.
Kamen za pico: Uporabite kamen za pico, da dosežete enakomerno peko in hrustljavo skorjo.
Nadzor: Pecite pico, dokler skorja ne porjavi in sir se ne stopi.
4. Nenapisana pravila:
Pice nikoli ne pecite vnaprej, ampak jo uživajte sveže pečeno.
Po peki pice le-to pokapljajte z dobro oljčnim oljem za dodaten okus in aromo.
Pica je jed za druženje, zato jo uživajte v dobri družbi!
5. Nasvet Luke Novaka:
Vaja dela mojstra, če mojster dela vajo – kar ob super pečici za pico in družbi prijateljev nikoli ni težko.