Se vam rože na balkonu oziroma terasi zdijo obubožane in brez življenja? To je lahko razlog.
Ko živo srebro tudi čez noč obtiči nad 10 stopinj Celzija, je čas, da na balkone, okenske police, dvorišča in terase postavimo naše sezonske lepotice. Slovenci obožujemo rože in tako kot naši severni sosedje smo tudi mi znani po pisanih balkonskih policah.
Največkrat se odločimo za begonije, rdeče diapeljke, petunije, koralne fuksije in še bi lahko naštevali. Čeprav omenjene rastline resda niso zahtevne za vzdrževanje, njihova oskrba marsikomu predstavlja trn v peti. Da bi letos vaš balkon izgledal kot iz pravljice, smo kontaktirali svetovalce iz podjetja Metrob in z njimi spregovorili o najpogostejših napakah, ki jih delamo Slovenci, ko pride do oskrbe balkonskih cvetlic.
Ko govorimo o zasaditvi za balkone, si želimo, da bi naše rastline hitro rasle in nam bujno cvetele tekom celega poletja. Marsikdo se zaveda, da rastline potrebujejo prostorna korita, le malokdo pa se pozanima o sami kakovosti zemlje, v katero posadi lepotice. Za obstojno zasaditev strokovnjaki pri Metrobu predlagajo zemljo Compo Sana, ki je namenjena balkonskim rastlinam. “Zemlja vsebuje potrebna makro in mikrohranila za optimalno rast cvetlic z visokimi zahtevami po hranilih,” sporočajo pristojni. “Vrhunska šota in perlit zagotavljata odlično strukturo, zadrževanje vode, absorpcijo in zračnost v območju korenin.”
Najboljši preizkus vlažnosti zemlje so nam v otroštvu predstavile že naše babice: v zemljo vtaknemo prst za približno dva členka globoko in preverimo vlažnost v koritu. V primeru, da je zemlja vlažna in da je napovedano oblačno vreme, z zalivanjem počakamo. Če pa je zemlja suha, vremenoslovci pa napovedujejo sončno vreme, rastlino takoj zalijemo.
“Zelo pomembno je, da se zemlja ne presuši,” opozarjajo pri Metrobu. “Zahtevne rastline, kot je grobeljnik, zalivamo tudi dvakrat dnevno, medtem ko druge, kot so surfinije, redno in enakomerno zalivamo enkrat na dan. Begonije in pelargonije pa bodo preživele, tudi če kakšen dan pozabimo nanje.”
Rastline, še posebno okrasne, imajo zelo specifične želje in navade. Povsem logično je, da če skupaj sadimo tiste, ki zahtevajo veliko sonca in tiste, ki so nanj zelo občutljive, bomo slej ko prej priča propadanju ene ali druge. Še preden jih posadimo, se dobro prepričajmo o njihovih zahtevah glede izpostavljenosti soncu in vetru.
Priporočljivo si je zapomniti tudi to, da: “na vetrovno lego ne sadimo rastlin, ki razvijejo veliko listne mase bodisi v dolžino ali višino, saj jih lahko odnese ali pa se zaradi vetra poškodujejo rastline. Daleč najbolj primerne so nežne trave, rastline z manjšimi listi kompaktne rasti ter viseče rastline z dolgimi in nežnimi poganjki.”
Vsake toliko naš vrt, balkon ali teraso obiščejo nepovabljeni gostje, ki nam mešajo štrene na pridelkih. Na balkonskih rastlinah najpogosteje najdemo uši, pršice in gosenice. Da bi se izognili škodi, strokovnjaki iz Metroba priporočajo, da svoje rastline vsak dan pregledujemo. “Cvetic ne pregledujemo samo z vrha, temveč si vzamemo čas in pregledamo tudi spodnje strani listov in stebel. Le tako lahko pravočasno opazimo in prepoznamo napad škodljivcev.”
Škodljivci na rastlinah pogosto naredijo številne mehanske poškodbe, skozi katere hitro vdrejo bolezni. “Takšne nepridiprave lahko uničimo z naravnim sredstvom NeemAzal T/S, proti gosenicam pa lahko nastopimo z biološkim insekticidom Agree WG.”
Za pravilno rast in bujno cvetenje je pomembno temeljito čiščenje rastlin. To pomeni redno odstranjevanje odcvetelih cvetov ter poškodovanih oziroma posušenih listov. “Z odstranjevanjem starih cvetov spodbujamo tvorbo novih nastavkov. V primeru, da jih pustimo na rastlini, hitro lahko postanejo vir bolezni, kot je siva plesen.”
Čiščenje starih cvetov zahtevajo predvsem marjetke, pelargonije, surfinije in lantana. Pomnite, da stare cvetove odstranjujemo skupaj s pecljem.
Tako kot ljudje so tudi cvetlice nagnjene k določenim boleznim. Ker so balkonske zasaditve precej goste, kar se prevaja tudi v dobrem zadrževanju vlage, se pogosto pojavijo plesen, pegavost in številne druge bolezni. “Da bi se temu izognili, rastline redno pregledujemo in odstranjujemo morebitne okužene dele,” svetujejo strokovnjaki iz Metroba. “Najboljša zaščita pri rastlinah je preventiva, zato balkonske lepotice škropimo oziroma zalivamo z morskimi algami Rastli Algo – plasmin.” Za največji učinek se ga poslužujemo v sedem do desetdnevnih razmakih. Posledično bodo rastline veliko bolj odporne v boju proti boleznim, škodljivcem in vremenskim neprilikam.
Nepravilno gnojenje cvetja lahko povzroči številne težave, ki vplivajo na zdravje in cvetenje. Preobilica hranil lahko povzroči opekline korenin, prekomerno rast zelenega dela rastline in pomanjkanje cvetov, medtem ko pomanjkanje hranil lahko vodi v rumenenje listov, upočasnjeno rast in slabo cvetenje. Zato je pomembno, da dosledno upoštevamo navodila za gnojenje glede na vrsto rastline in uporabljamo ustrezne količine gnojil, da se ohrani ravnovesje hranil in zagotovi zdravje ter bujno cvetenje cvetja.
“V kakovostni Compo Sana Zemlji za balkonske rastline je dovolj hranil za do 8 tednov po sajenju. Po tistem času začnemo z dognojevanjem s COMPO tekočim gnojilom za balkonske rastline.” Gre za kompleksno tekoče gnojilo z mikrohranili ter z dušikom in železom za pospešeno rast in cvetenje balkonskih rastlin. Primerno je za vse balkonske rastline, kot so pelargonije, surfinije, begonije in druge. Gnojilo preprečuje rumenenje listov in se uporablja skozi celo leto. Na začetku rasti in razvoja gnojimo na 10–14 dni. Zelo pomembno je gnojiti glede na velikost rastlin in bujnost cvetenja.