Jih pobirate in odnašate v gozd? Posipate jajčne lupine ali morda kavno usedlino? Hkrati pa ugotavljate, da ne deluje – da imajo polži vsako noč pojedino na vašem vrtu. Vanja je svoj vrt pred polži rešila s tonikom.
”Lani sem začela obupavati. Za sadike je šlo kar nekaj denarja, z možem sva okopala vrt, dobro pognojila zemljo … na koncu pa kup slabe volje, ker so mi polži nažrli vse solatne liste, spravili so se pa tudi na paradižnik. Ker živimo ob gozdu, vem, da je to za živali naravno okolje, a vseeno – vrt je moj. Letos sem zato rekla, da bom imela vrt samo, če najdem nekaj res učinkovitega proti polžem,” je svojo izkušnjo z nami delila bralka Vanja.
Vanja nam v nadaljevanju razloži, da je iskala produkt, ki bi njen vrt zaščitil pred polži, hkrati pa bi bil varen in organski. Vrt je prostor, kjer ima svojo majhno gredo vsak od njenih 3 otrok, ob gredicah pa se radi zadržujejo njihov zlati prinašalec in dve muci. ”Otroci so navdušeni nad okopavanjem in sajenjem, zato mi je v 1. vrsti pomembno, da kar pride na vrt ali blizu vrta, da je varno, ekološko, organsko … bom ubrala vse take opcije, četudi bi lahko s tremi strupenimi potezami rešila vse probleme,” pravi Vanja.
Vanja v smehu pove, kako je prodajalki v Merkurju opisovala lansko leto bitko s polži, ko jih je hodila pobirat na vrt še pozno zvečer, ko prilezejo iz svojih skrivališč, in jih je nosila v gozd. Ko ji je prodajalka predlagala tonic kot zares učinkovito sredstvo, se je zato začela smejati. ”Najprej sem pomislila na nek kozmetični izdelek, pa mi je potem prodajalka hitro razložila, da gre za 100 % naravno ekološko listno gnojilo brez karence, primerno za vse vrste rastlin.”
►uporabljamo ga za gnojenje zelenjave, jagodičevja, sadnega drevja, lupinarjev, vinske trte, okrasnih sobnih in balkonskih rastlin, grmovnic, trajnic in enoletnic;
►primeren je za škropljenje in zalivanje sadnega drevja, okrasnega drevja, lupinarjev, agrumov ter vseh vrst sobnih, balkonskih rož in trajnic;
►lastnosti tonika olajšajo vzgojo orehov in drugih visokih dreves, saj preko preko korenin in debla, aktvna hranila in snovi uspešno prodrejo v vse vršičke, vejice in liste;
►primeren je za zunanjo in notranjo uporabo;
►primeren je tudi za uporabo v ekološki pridelavi.
Vanja pravi, da je nad tonikom navdušena. Naredi namreč tako, kot piše v navodilih: v 1 L mlačne vode (30°C) doda od 5 do 15 ml NEEM tonica, mešanico dobro pretrese in jo porabi v 8 urah. S škropljenjem lahko pričnete takoj, ko se na rastlini prikažejo prvi listi, medtem ko lahko škropite vse do zadnjega dne pred obiranjem oziroma do zadnjega dežja, vsakih 7 dni, v obdobju 5 do 6 tednov. Ob tem je zelo priporočljivo tudi, da svoj vrt poškropite pozno zvečer, ko sonce zahaja, po listih, z obeh strani (rastlino dobro orosimo, a naj z nje ne kaplja) in po tleh blizu korenin.
Če iščete povsem organsko gnojilo za vaš vrt, potem morate preizkusiti Neem Cake, ki je univerzalno talno organsko gnojilo z močjo insekticida. Gnojilo se uporablja brez karence, nakup pa je možen brez FFS kartice. Narejeno je na osnovi drevesa NEEM z 80% organske mase (največ na tržišču), zelo pomembna informacija pa je, da vsebuje azadirachtin (insekticid) in salanin (repelent) – to sta aktivni snovi, ki preprečujeta pojav ali odpravljata morebitne škodljivce v tleh (strune, polži, majski, koloradski hrošči, bramor, žerke češnje, orehove, oljčne muhe …).