Predstavljamo nov poslovni model, prvi tak na trgu, ki bo zagotovo zanimiv za vse, ki razmišljajo o postavitvi samooskrbne sončne elektrarne, saj prinaša obračun viškov in dobropise za iz omrežja prevzeto električno energijo.
Konec lanskega leta se je končalo obdobje neto meritev ali tako imenovanega net meteringa, ki zagotavlja najugodnejšo shemo samooskrbe. Tako zahteva direktiva EU, zaradi katere je bilo treba sistem obračunavanja v omrežje oddane in iz omrežja prejete električne energije spremeniti.
Net metering sicer še vedno velja za vse obstoječe samooskrbne sončne elektrarne in bo veljal tudi za vse elektrarne, za katere so vlagatelji vloge za soglasja oddali najkasneje zadnjega decembra lani, naprave pa bodo postavili in v omrežje priključili najkasneje do konca decembra letos.
Za vse, ki samooskrbne sončne elektrarne šele načrtujejo, pa je začetek letošnjega leta prinesel precejšnje spremembe. Na področju samooskrbe z električno energijo je 1. januarja začela veljati nova uredba in s tem nova pravila.
Marsikdo se zdaj sprašuje, ali se naložba v samooskrbno sončno elektrarno zaradi novih pravil obračuna oddane in iz omrežja prevzete električne energije sploh še splača? Prvi so odgovor na to vprašanje poiskali v GEN-I, kjer so za vse nove vlagatelje pripravili nov poslovni model oziroma produkt.
A preden predstavimo nov produkt, poglejmo, katere so bistvene spremembe, ki jih prinaša nova uredba.
Trajanje obračunskega obdobja in način obračuna dobavljene električne energije bosta prosto določena s pogodbo o samooskrbi in bosta v domeni dobavitelja električne energije. Omrežnina na proizvedeno in porabljeno energijo se bo plačevala skladno s splošnim aktom Agencije za energijo, ki ureja metodologijo obračunavanja omrežnine. Ta uvaja obračun oziroma plačilo omrežnine za celotno količino električne energije, prevzete oziroma kupljene iz električnega omrežja in ne samo razliko med prevzeto in oddano energijo.
Nova uredba namreč določa, da obračunski okvir za prejeto in oddano električno energijo ni nujno več eno leto, kot to velja za neto meritve, temveč se obračuni lahko naredijo tudi vsak mesec. O tem se bosta po novem dogovorila odjemalec in dobavitelj. Dogovoriti se bosta morala tudi o tem, ali bo dobavitelj morebitne viške oddane električne energije lastniku sončne elektrarne plačal ali ne. Uredba obveznega plačila viškov ne določa, pravijo v GEN-I.
Novi produkt GEN-I, ki je že dostopen, je zasnovan tako, da novim lastnikom kljub spremembam, zagotavlja finančne prednosti, hkrati pa krepi posameznikov prispevek k trajnostnemu razvoju in nudi priložnost za aktivno upravljanje odjema energije. Z njihovo podporo lahko lastniki samooskrbnih sončnih elektrarn zdaj postanejo soustvarjalci energetske prihodnosti.
V GEN-I so tudi prepričani, da bo tudi za nove vlagatelje naložba v samooskrbne sončne elektrarne še vedno privlačna in se jim bo izplačala.
Kaj prinaša nov poslovni model? Obračune v omrežje oddane in iz omrežja prevzete električne energije bodo izvajali vsak mesec, pri tem pa bodo lastniku sončne elektrarne priznali viške, ki jih je v posameznem mesecu ustvarila naprava. Novi produkt temelji na 15-minutnih obračunskih intervalih, kar omogoča natančnejši in pravičnejši obračun električne energije na mesečni ravni, pravijo v GEN-I.
Če bo vrednost oddane energije večja od vrednosti prevzete energije iz omrežja, jim bo priznan dobropis, ki se prenese in se bo upošteval na vseh nadaljnjih računih vse do porabe, lahko pa odjemalec enkrat letno v poljubnem mesecu zahteva izplačilo dobropisa, preden je že samodejno upoštevan na naslednjih izdanih računih.
Prihranki se od odjemalca do odjemalca razlikujejo, saj so odvisni tako od porabe kot od velikosti sončne elektrarne. Odvisno od teh dejavnikov lahko povprečna stranka pri prehodu na samooskrbo po novem poslovnem modelu računa na letni prihranek v višini do 1000 evrov glede na leto 2023.