“Ker so zasloni del našega vsakdana, je že pri majhnih otrocih treba vzgajati zdrav odnos do njihove uporabe.”
Vzgoja otrok v današnjem digitalnem svetu je svojevrsten izziv. “Kot predšolsko pediatrinjo me najbolj žalosti, ko vidim, kako močno so zasloni vpeti v vsakdan že najmlajših otrok in dojenčkov,” je za Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) povedala dr. Anja Radšel, dr. med., spec. pediatrije, iz Sekcije za primarno pediatrijo Združenja za pediatrijo. Opozorila je tudi na to, da se otroški možgani v zgodnjem obdobju razvijajo zelo intenzivno, postavljajo se temelji njihovega delovanja tako na intelektualnem kot tudi na psihosocialnem področju. “Zgled staršev je izjemno pomemben. Ker so zasloni del našega vsakdana, je že pri majhnih otrocih potrebno pričeti vzgajati zdrav odnos do njihove uporabe.”
Za najmlajše je ključnega pomena, da jim starši s pametno rabo digitalnih naprav v njihovi prisotnosti nudimo dober zgled. S tem spodbujamo razvoj zdravih digitalnih navad že od samega začetka. V zakup moramo vzeti, da otroci, še posebej tako majhni, težko ločijo navidezno resničnost od resničnega življenja. Otroci do dveh let starosti naj ne bodo izpostavljeni zaslonom, pač pa naj svoj čas zapolnijo z igranjem s prijatelji in starši.
Pomnite, da so otroci mojstri opazovanja in posnemanja svojih staršev. Če sami nenehno strmimo v svoj telefon, otroci to vedenje hitro opazijo in ga začnejo posnemati. V sklopu projekta Digitalno starševstvo, Telekom Slovenije priporoča, da se določi omejitve. Nastavite si časovni okvir, v katerem namenoma pospravite ali izklopite telefone. Tega se lahko lotite bodisi med obroki ali igralnim časom in se s tem osredotočite izključno na interakcijo s svojimi najmlajšimi.
Prekomerna izpostavljenost zaslonom ima lahko škodljive posledice na zdravje, čustva in razvoj možganov pri otrocih. Prav zato je še toliko bolj pomembno, da jim že na začetku omejimo čas pred zasloni in jih vzgajamo k zmerni in odgovorni uporabi naprav.
Slovenski pediatri za starše priporočajo, da se v starosti od 2 do 5 let uporaba zaslonov časovno omeji na manj kot eno uro na dan, pri uporabi pa naj bodo ves čas navzoči tudi starši. To pomeni, da smo med ogledom risank prisotni in se o njih tudi pogovarjamo, ob koncu dneva pa lahko skupaj z otrokom pokličemo še dedka in babico. Pomembno je vedeti, da otroci v tej starostni skupini začnejo raziskovati svet okoli sebe, zato je nujno, da skupaj z njimi izbiramo vsebine, ki so tako zabavne kot tudi izobraževalne in s tem spodbujamo radovednost ter učenje. Kljub časovni omejitvi je priporočljivo tudi to, da otroci zaslonom niso izpostavljeni med obroki, zgodaj zjutraj, pred telesnimi dejavnostmi in med branjem. Ta navada je dobra naložba za kasneje, ko otroci hodijo že v šolo in potrebujejo čas za domače naloge. Strokovnjaki tudi priporočajo, da za dober in kakovosten spanec, tako starši kot tudi otroci, z uporabo zaslonov prenehamo vsaj dve uri pred spanjem. Ta čas naj bo namenjen pogovoru, umirjanju in pripravi za lahko noč.
Prvi mobitel je velik dogodek za vsakega otroka, a s seboj prinaša tudi veliko odgovornost. Za svojo prvo pametno napravo naši najmlajši največkrat zaprosijo v obdobju med šestim in devetim letom starosti. Če tudi sami razmišljate, da bi mu kupili prvo mobilno napravo, je Moja prva pogodba kot nalašč za vas. Gre za plod sodelovanja Telekoma Slovenije z Logoutom, centrom pomoči pri prekomerni rabi interneta. Projekt je bil ustvarjen posebej za ozaveščanje o zdravi, odgovorni in varni uporabi mobilnih naprav ter za informiranje in pomoč staršem pri vzgoji otrok v digitalnem svetu.
Zaradi mnogih pasti, ki prežijo nad nami, je še toliko bolj pomembno, da se ob nakupu prvega mobilnega telefona z otroci tudi pogovarjamo o osnovah varne uporabe interneta in skupaj določimo pravila za uporabo, kot je na primer ta, da mobilni telefoni v spalnici niso zaželeni. Slovenski pediatri za starše predlagajo, naj bo čas uporabe zaslonov v prostem času otrok, ki obiskujejo prvo triado osnovne šole, omejen na največ eno uro na dan.
Po priporočilih slovenskih pediatrov za starše, naj bi otroci med 10. in 12. letom starosti za zaslonom preživeli največ eno uro in pol na dan. Pomembno je, da se starši zavedamo, da naši otroci v tem obdobju na spletu postanejo bolj samostojni, zato je še toliko bolj pomembno ozaveščanje o varni rabi interneta in pomenu uravnotežene rabe zaslonov, kar vključuje razumevanje tveganj in vzpostavljanje zdravih digitalnih navad.
V digitalnem svetu so proaktivni ukrepi za zaščito otrok na spletu in ozaveščenost staršev zelo pomembni. Splet ponuja številne priložnosti za učenje, zabavo in socialne stike, vendar prinaša tudi mnoge potencialne nevarnosti in tveganja – od spletnega ustrahovanja do spletnih plenilcev. Obravnavano življenjsko obdobje je odlična iztočnica, da tudi otroke spodbudimo in pripravimo na varno uporabo spleta.
Poleg naše previdnosti pri rabi interneta, pa je danes, ko je spletnih prevar vedno več, praktično nujno, da si na mobilne naprave in domače omrežje nastavimo tudi sistemsko zaščito, kot je na primer Varen splet, ki nam in našim otrokom zagotavlja varnejšo rabo interneta.
Čas je, da sebe in svoje otroke pred nevarnostmi na spletu – vključite storitev Varen splet na domačem omrežju in mobilnih napravah, ki jih uporabljate. S tem blokirate neželene spletne vsebine in omogočite svoji družini varno brskanje po spletu.
Ni skrivnost, da so spletu in družbenim omrežjem daleč najbolj izpostavljeni najstniki. Uporaba tovrstnih omrežij prinaša s seboj številne izzive, kot so pritiski glede samopodobe, primerjanje s sovrstniki ter morebitna izpostavljenost sovražnim komentarjem, ustrahovanju ali zlorabi. Čeprav je med najstniki, starimi med 13 in 18 let, precej pogost strah pred zamujenim (FOMO – Fear Of Missing Out), je ključnega pomena, da jih starši in skrbniki spodbujamo k nasprotnem, in sicer da je sprejemljivo tudi če kej zamudijo na spletu (JOMO – Joy Of Missing Out) in pri tem tudi ustrezno izobrazimo o pasteh digitalnega spleta, vključno s prepoznavanjem dezinformacij in zaščito osebnih podatkov. V tretji triadi osnovne šole in v srednji šoli naj bo čas uporabe zaslonov v prostem času omejen na največ dve uri na dan.
Telekom Slovenije skozi projekt Digitalno starševstvo, ki ga strokovno podpira tudi sodelovanje z Logoutom ugotavlja, da smo odrasli otrokom največji vzor, zato bodimo pozorni, da smo s svojo komunikacijo na spletu previdni in spoštljivi. Otroke spodbujajmo, da s svojo komunikacijo na družbenih omrežjih soustvarjajo pozitiven digitalni vtis. Bodimo pozorni na njihove stiske in spremembe v obnašanju, pri tem pa jim bodimo vedno na voljo za pogovor. Otroke in mladostnike je priporočljivo spoznati tudi s številkami TOM telefon in Logout, kjer lahko anonimno preverijo in se pogovorijo o svoji zadregi in pridobijo strokovno pomoč.
V Telekomu Slovenije, družbeno odgovornem podjetju, si skupaj s strokovnjaki prizadevamo krepiti ozaveščanje o varni rabi interneta. Več na portalu digitalno starševstvo Digitalno starševstvo – Telekom Slovenije