Ob vsaki diagnozi – sploh če gre za raka – postane zdravje neprecenljivo. In čeprav o njem zelo malo beremo, pa po zadnjih podatkih za rakom ustne votline zboli letno 100 Slovencev. Kaj lahko preventivno naredimo sami?
Zagotovo je bel hollywoodski nasmeh, kot mu radi nekateri rečejo, še lepši, če se njegov imetnik lahko pohvali tudi s podatkom, da so njegovi zobje zdravi. Tega, kako pomembno je ne samo zdravje naših zob, ampak celotne ustne votline, se običajno žal začnemo zavedati šele takrat, ko nastopijo težave.
Ustna votlina je vstopna točka v telo. Ustna votlina je vstopna točka v telo. V njej je veliko različnih bakterij, tako koristnih kot tudi škodljivih. Če se škodljive bakterije razmnožujejo, lahko povzročijo bolezni ustne votline, kot so karies, parodontalna bolezen in rak ustne votline. Vse te pa seveda vplivajo tudi na splošno zdravje. Na primer, parodontalna bolezen je povezana z večjim tveganjem za nastanek bolezni srca, sladkorne bolezni, celo možganske kapi. Gre namreč zato, da bakterije, ki povzročajo parodontalno bolezen, v krvni obtok sproščajo vnetne snovi, ki lahko poškodujejo arterije in povečajo tveganja za nastanek omenjenih bolezni.
V povezavi z zdravjem ustne votline omenja brošura Kirurške klinike UKC Ljubljana tudi raka ustne votline in ustnega dela žrela, ki predstavlja približno 3 % rakov, ki jih letno odkrijejo v Sloveniji, in skoraj polovico rakov, ki se pojavijo v področju glave in vratu. Ob tem pa navajajo tudi, da je bil v zadnjih desetletjih dosežen precejšen napredek pri zdravljenju karcinomov ustne votline.
Že v vrtcu so nas učili, da je treba zobe umiti po vsaki jedi. Koliko ljudi to dejansko naredi, je drugo vprašanje. Zagotovo pa je najboljši recept, kako poskrbeti za svoje zobe, ta, da jih očistimo zjutraj in zvečer, čez dan pa imamo pri sebi zobno nitko, ki jo uporabimo po vsaki jedi. Odstranjevanje plaka in ostankov hrane iz medzobnih prostorov je ključnega pomena za vzdrževanje ustreznega zdravja ustne votline. Prav tako so nujni redni obiski zobozdravnika, na katerih se je ustrezno vsakih šest mesecev dogovoriti za čiščenje zobnega kamna.
Zobni kamen je trda, mineralna obloga, ki se nabere na zobeh. Je bledo rumene pa vse do rjave barve in se najpogosteje nahaja v področju zobnega vratu, lahko pa se nabira tudi pod robom dlesni, v obzobnih žepkih. Zobnega kamna ni možno odstraniti z zobno ščetko ali nitko, je pa odstranjevanje nujno zaradi preprečevanja vnetja dlesni, parodontalne bolezni in kariesa, hkrati pa na ta način tudi izboljšamo videz zob.
Priporoča se, da se zobni kamen čisti vsakih šest mesecev, boste pa pri slovenskih ponudnikih naleteli zelo različne cene – te se gibljejo od 40 do 150 evrov.
► Cilj:
Zavarujte se pred astronomskimi stroški zdravljenja zob ter stroški, povezanimi z zobno protetiko. Zavarovanje si zdaj lahko uredite že od 5,52 € na mesec!
► Pomembno:
Zavarovanje vključuje tudi izplačilo zavarovalnine v primeru raka ustne votline, vse storitve pa lahko opravite v Dentalnem centru Varuh zdravja v središču Ljubljane.
Največ, kar lahko naredi vsak sam, je skrb za preventivo. Ta je pomembna, ker pomaga preprečiti nastanek bolezni ali poslabšanje že obstoječih težav. Zavedanje, koliko bolezni se lahko razvije v naših ustih, je tisto, ki bi nas moralo še bolj spodbuditi k razmisleku v smeri zavarovanja, s katerim bi nam bile storitve na voljo točno takrat, ko jih potrebujemo. Eno so nasveti, drugo so vrhunske storitve, tretje pa cene – a če iščete vse troje za znesek enega hlebčka kruha na mesec, potem je ta IZBIRA prava za vas.
Mimogrede, ko ste na poti do kraljevskega nasmeha, lahko osvojite še nagrado – najvišjo v vrednosti kar 1000 €. Nagradna igra poteka od 5. 12. 2023 do 20. 1. 2024, žrebanje pa bo 25. 1. 2024 → sodelujete lahko tukaj.