Aktualne številke kažejo, da nas letošnje ujme niso izučile …
Vremenski ekstremi so vse pogostejši in vse bolj siloviti. Ob letošnjih poplavah so šle številke škode v nebo, podatki pa kažejo, da je več kot polovica škod nastala na območjih, ki jih poplavne karte niso opredeljevale kot poplavno ogrožena, pravijo v Zavarovalnici Triglav. Če se kot posameznik oz. lastnik hiše ali stanovanja želimo zaščititi in poskrbeti finančno varnost v primeru naravnih nesreč, ki so, kot so pokazale zadnje poplave, postale nepredvidljive, je nujno preveriti, kaj vse se lahko zgodi na območju, kjer živimo, kakšno zavarovanje imamo sklenjeno, kaj vse je zajeto v kritja in kakšna so tveganja.
Ali ste res pripravljeni na nepredvidljivo, preverite v podkastu, ki si ga lahko ogledate TUKAJ.
Ujme in drugi nepredvidljivi vremenski pojavi postajajo vse pogostejši del naših življenj. Izogniti se jim žal ne moremo, lahko pa se nanje dobro pripravimo tudi z ustreznim zavarovanjem doma. Letošnje katastrofalne poplave so dosegle tudi stavbe, vozila in drugo premoženje, za katere nihče ni pričakoval, da jih lahko doseže ali odnese voda. To potrjuje, da je treba ob misli na zavarovanje upoštevati tudi manj verjetne scenarije.
Ste tudi sami ob napovedi obilnega deževja zaskrbljeno pogledovali proti bližnjemu vodotoku? Verjemite, niste edini. Redna in izredna poplavna območja v Sloveniji predstavljajo okoli 15 odstotkov ozemlja, na katerem živi približno četrtina prebivalstva. Ker so veliki poplavni dogodki vse pogostejši in čedalje obsežnejši, je vedno več tistih, ki jih bodo poplave zagotovo in resno ogrozile najmanj enkrat v življenju. Poplavam žal ne moremo ubežati, lahko pa bistveno ublažimo njihove posledice. Del preventive sta tudi pravočasna priprava na poplavo in zavarovanje, ki zagotavlja, da boste svoje uničeno oziroma poškodovano premoženje nadomestili ali povrnili v prvotno stanje.
Pred sklenitvijo zavarovanja doma na opozorilnih kartah poplav, ki so po povodnji avgusta 2023 posodobljene, preverite, ali bi voda lahko dosegla tudi vaše premoženje. Če ga še nikoli ni, ne pomeni, da ga nekoč ne bo. Zato je pomembno, da izberete zavarovanje, ki vključuje ustrezna kritja tudi za najbolj nepredvidljive scenarije. Veliko domov je denimo zavarovanih za primer izliva vode, vendar to ni enako zavarovanju poplav. Poplave so lahko bistveno bolj uničujoče. Poleg tega pa je višina povrnjene škode v veliki meri odvisna od kritja, določenega v zavarovanju.
Ste vedeli, da že 40 centimetrov globoka deroča voda lahko odnese večino osebnih vozil, tudi večjih? Zanimivo je tudi dejstvo, da ena četrtina Slovencev živi na območjih možnih poplav, katerih pojavljanje je vse bolj nepredvidljivo. Aktualne ocene kažejo, da kar tretjina nepremičnin v Sloveniji, ki so v lasti posameznikov, sploh ni zavarovana. Če ste tudi sami med njimi, je skrajni čas, da ukrepate.
Letošnje poplave so sporočile, da narava ne izbira in da moramo biti pripravljeni na vse. Zato je smiselno, da pred sklenitvijo zavarovanja ocenite največjo škodo, ki bi jo poplava lahko povzročila, in izberite ustrezno zavarovalno vsoto. Kritje nevarnosti poplave in meteorne vode že vključujeta Veliki in Comfort paket zavarovanja doma pri Zavarovalnici Triglav. Če zavarovanje sklepate prek zastopnika, pa ga lahko dodatno vključite tudi pri Malem paketu.
Zastopnik vam bo pomagal, da zavarovanje še bolj prilagodite svojim potrebam. Pred sklenitvijo nujno preverite, ali bi zavarovalna vsota krila škodo, ki bi lahko nastala na vašem domu in opremi.
Svetujemo, da vsako leto sproti preverjate, ali je vaša lastnina, ki se je morda povečala, še zavarovana za vsote, s katerimi bi lahko dom in opremo v njem povrnili v prvotno stanje!