fbpx
Lepota in zdravje

Probiotiki – kaj so, kako delujejo in zakaj so pomembni za naše zdravje!

13. oktobra, 2023 - Oglasno sporočilo

O probiotikih je v zadnjih letih veliko govora, vendar je le malokdo natančno seznanjen s tem, kaj sploh so, kako delujejo in zakaj so pomembni. V nadaljevanju boste dobili vse odgovore na omenjena vprašanja.

Črevesno floro oziroma mikrobioto sestavlja cela zbirka koristnih in škodljivih mikroorganizmov, kot so bakterije, virusi in glive. Kadar je večina od njih koristnih (vsaj 85 %), pravimo, da je črevesno ravnovesje uravnoteženo – in k temu veliko pripomorejo prav probiotiki.

Črevesno ravnovesje in znaki porušenega ravnovesja

Do porušenega ravnovesja v našem črevesju lahko pride iz različnih razlogov. Na stanje črevesne flore namreč vplivajo virusne okužbe, neprimerna prehrana, stres, jemanje antibiotikov in še mnogo drugega. 

Kadar pride do porušenega ravnovesja v našem črevesju, boste to prepoznali po naslednjih znakih:

  • neurejena prebava,
  • slabo počutje,
  • trebušni krči,
  • napihnjenost,
  • driska ali zaprtje.

Porušeno črevesno ravnovesje se strokovno ugotovi s pomočjo laboratorijskih preiskav. 

Dokaj zanesljiv pokazatelj, ki pa seveda ni strokoven, pa je vonj vašega blata. Če je le to zelo smrdeče, je to prvi znak, da je potrebno poseči po probiotikih.

Kaj so probiotiki?

Probiotikom pravimo tudi mlečnokislinske bakterije. So skupek mikroorganizmov, ki se nahajajo v našem črevesju in pozitivno vplivajo na naše zdravje – njihova glavna naloga je pomoč pri vzpostavljanju ravnovesja črevesne mikroflore.

Foto: Institut-O
Foto: Institut-O

V to kategorijo uvrščamo vsa živila, prehranska dopolnila ali zdravila, ki vsebujejo koristne mikroorganizme. Običajno gre za bakterije, ki ustvarjajo mlečno kislino, zato jih uvrščamo med mlečnokislinske bakterije.

Med klasična probiotična živila uvrščamo kislo mleko, probiotični jogurt, kefir, toplotno neobdelano zelnico in repnico ter še mnogo drugih podobnih fermentiranih živil. Ta so sicer za črevesje blagodejna, vendar prešibka, da bi le z njimi odpravili težave, povezane s porušenim črevesnim ravnovesjem. 

Zato pa se v ta namen vse pogosteje uporabljajo probiotiki v obliki prehranskih dopolnil. Dodajanje probiotikov v našo prehrano je najbolj učinkovit način za uravnavanje mikrobiote našega črevesja, vendar je potrebno biti pri njihovi izbiri zelo previden. 

Kontrola kakovosti probiotičnih prehranskih dopolnil je večinoma slaba, zato je potrebno biti pri njihovi izbiri še posebej previden. Še najbolje pa je, da v tem primeru izbirate probiotična dopolnila, ki imajo tudi certifikat kakovosti. 

Za pomoč in svetovanje pri izbiri se lahko obrnete na strokovnjake iz podjetja Institut-O.

Prav je, da na tem mestu, poleg probiotikov, omenimo tudi prebiotike. Gre za vse užite snovi, ki pripomorejo k ustvarjanju ustreznih življenjskih pogojev za koristne črevesne bakterije. 

Prebiotiki so torej hrana za probiotike, saj omogočajo, da se le ti v črevesju razmnožijo, kombinacija obeh pa je dokazano najbolj učinkovita za črevesno floro.

Kako delujejo probiotiki?

Delovanje probiotikov je izjemno preprosto. Ko pridejo do črevesja, se pritrdijo na črevesne stene in začnejo kolonizirati črevesno floro. Njihova prisotnost na ta način prepreči razmnoževanje škodljivih bakterij, ki bi lahko porušile ravnovesje v črevesju.

Foto: Institut-O
Foto: Institut-O

Probiotiki pa sodelujejo tudi pri prebavi hrane, saj proizvajajo encime, ki so nepogrešljivi pri razgradnji hrane. Prav tako pa imajo pomembno vlogo tudi pri absorpciji hranilnih snovi, kot so minerali in vitamini, ki so ključnega pomena za nemoteno delovanje našega organizma.

Pozitivni učinki jemanja probiotikov

Uporaba probiotikov je torej eden prvih korakov pri ponovni vzpostavitvi ravnovesja v našem črevesju. 

Njihovo redno uživanje ima veliko pozitivnih učinkov:

  • Boljša prebava – probiotiki sodelujejo pri razgradnji hrane, spodbujajo rast zdravih bakterij in zmanjšujejo vnetja, kar se odraža v boljši prebavi. Vsi zelo dobro vemo, da so probiotiki najboljša pomoč pri prebavnih težavah, kot so driska, zaprtje, napihnjenost ali napenjanje. 
  • Krepitev imunskega sistema – s tem, ko probiotiki zmanjšujejo vnetja, zmanjšujejo tudi tveganje za okužbe, kot so prehladi, gripa in okužbe sečil. Vse skupaj se odraža v izboljšanem odzivu imunskega sistema.
  • Zmanjšanje vnetja – kot smo že omenili, probiotiki zmanjšujejo vnetja v telesu in s tem zmanjšujejo tudi tveganja za kronične bolezni. Ena od njihovih pomembnejših nalog je uravnavanje imunskega sistema, v telesu se borijo prot slabim bakterijam in toksinom ter preprečujejo, da bi le te iz črevesja prišle v krvni obtok.
  • Lajšanje alergij – ker probiotiki krepijo imunski sistem, je popolnoma, logično, da s tem zmanjšujejo tudi tveganje za alergijske reakcije, vključno z alergijami na hrano.
  • Boljše razpoloženje – s probiotiki se lahko odlično spopademo tudi z depresijo in tesnobo. Poleg tega, da vplivajo na črevesno floro, pa probiotiki proizvajajo tudi serotonin in dopamin, ki pozitivno vplivata na delovanje živčnega sistema in s tem k boljšemu počutju.
Če se spopadate z zaprtjem, napihnjenostjo ali napenjanjem, potem so probiotiki zagotovo prava izbira. Z njimi boste poskrbeli za uravnoteženo črevesno floro in s tem posledično boljšo prebavo, dober imunski sistem in dobro splošno počutje in zdravje.