Kolikokrat vas je na poti na počitnice prešinilo vprašanje: ”Ali smo res vse zaklenili, zaprli, izklopili …?” Ali pa vas zanima, če je doma vse tako, kot mora biti? Stres je manjši in tudi skrbi je manj, če vam pri tem lahko pomaga pametno upravljanje doma.
V zadnjem desetletju smo priča hitremu napredku tehnologije, ki je privedla do vzpona pametnih naprav in koncepta pametnega doma. Pametni dom se nanaša na dom, ki je opremljen z napredno tehnologijo, ki omogoča avtomatizacijo in nadzor različnih naprav in sistemov. Ta tehnološki preboj prinaša številne ključne prednosti in izboljšave za uporabnike. V nadaljevanju vam predstavljamo nekatere ključne prednosti, ki jih dnevno prinaša uporaba pametnega doma.
Eden najpomembnejših vidikov pametnega doma je zagotavljanje večje varnosti. S pomočjo pametnih naprav, kot so pametne varnostne kamere in senzorji gibanja, lahko lastniki namreč spremljamo, kaj se ta trenutek dogaja pri nas doma. Senzorji omogočajo zaznavanje morebitnih vlomov ali neželenih dogodkov ter takojšnje ukrepanje. Paketom NEO, ki jih ponuja Telekom Slovenije, lahko dodamo senzorje, ki jih želimo imeti – ko jih izberemo, jih samo dodamo v aplikacijo NEO. In kar je najlepše: senzorje lahko kupimo tudi na obroke, medtem ko je izvedba pametnega doma praktično brezplačna.
Kamere so najbolj priljubljene in učinkovite varnostne naprave v pametnem domu. Običajno so nameščene na ključnih mestih v bližini vhoda, lahko pa jih seveda namestimo tudi neposredno v dnevne prostore svojega doma. Tako lahko poleg dogajanja v okolici doma preverimo tudi, kaj v času naše odsotnosti počne naš hišni ljubljenček.
V aplikaciji NEO lahko ustvarimo scenarije za svoje pametne naprave in na ta način poskrbimo za še večjo varnost svojega doma. Ko se torej sproži senzor za vrata ali pa se prižge luč, lahko kamera na primer zajame videoposnetek. Nekaj najboljšega pa je, da lahko posamezne scenarije vključimo, izključimo ali zgolj preverimo na NEO Smartboxu ali v aplikaciji NEO.
Ena pomembnejših varnostnih naprav je zagotovo senzor za dim. Veliko nevarnost predstavljajo tudi čajne svečke, ki si jih v večernem času prižgemo za boljše vzdušje (in jih pozabimo ugasniti oz. menimo, da bo tako ali tako pogorela do konca). Senzor je možno povezati v pametni dom. Ko senzor zazna dim, sproži alarm ter nas opozori na morebitno nevarnost.
Senzor ogljikovega monoksida (CO) pa je zelo dobrodošel v domovih, ki se ogrevajo s kaminom ali plinsko pečjo. Ogljikov monoksid namreč velja za tihega ubijalca – je brez barve, vonja ali okusa in zato zelo nevaren tako za nas kot naše hišne ljubljenčke.
Ne boste verjeli, a zaradi takšne izkušnje nemalo ljudi ne upa vključiti stroja v svoji odsotnosti ali v nočnem času, ko že nasploh velja nižja tarifa elektrike. Senzor za izliv vode pa je še en pomemben element pametnega doma. V primeru puščanja senzor zazna izliv in sproži alarm, ki nas opozori na težavo.
Pametni domi so zasnovani tudi z namenom izboljšanja energetske učinkovitosti in zmanjšanja stroškov. To pomeni, da lahko na daljavo upravljamo ogrevanje in hlajenje ter tako optimiziramo porabo energije glede na svoje potrebe. Z uporabo senzorja gibanja lahko nastavimo, da se luči (pametne žarnice) izklopijo, ko ni nikogar v sobi ali hodniku. S pomočjo pametnih stikal in aplikacije NEO na pametnem telefonu lahko torej vklopimo ali izklopimo luči in druge posamezne naprave, ne da bi bili v istem prostoru z njimi. To je še posebej priročno, kadar želimo preveriti, če smo takrat, ko se nam je mudilo od doma, pozabili ugasniti kakšno luč ali napravo. In kar je tudi treba omeniti – ne samo da s to rešitvijo znižamo svojo položnico, ampak lahko v času dopusta poskrbimo na primer za izmenično prižiganje in ugašanje luči, kar bo morebitnim vlomilcem dalo občutek, da naš dom zagotovo ne sameva.
Pametni dom omogoča avtomatizacijo številnih nalog, kar vodi do večjega udobja in prihranka časa. Na primer, lahko nastavimo urnik za vklop in izklop luči, odpiranje ali zapiranje žaluzij ter vklop ogrevanja, preden se vrnemo domov. To olajša upravljanje domačih sistemov in naprav ter zagotavlja prijetno in udobno bivanje.
Pametni dom omogoča tudi avtomatsko ogrevanje doma. S termostatsko glavo lahko s pametnim telefonom vklopimo in izklopimo radiatorje v različnih delih hiše, kar nam omogoča popoln nadzor nad temperaturo v vsakem prostoru. Na ta način lahko poskrbimo za ogrete prostore, ko se npr. po daljših počitnicah vrnemo domov – v mobilni aplikaciji NEO samo vklopimo ogrevanje na daljavo.
Pametni domi so zasnovani tako, da so prilagodljivi in povezani z drugimi napravami v pametnih omrežjih. Na ta način lahko na enem mestu upravljamo večino svojih naprav, kot so televizorji, avdiosistemi, pametne luči, pametni aparati in še več. Naprave se lahko namreč medsebojno povezujejo in sodelujejo za izboljšanje izkušnje in delovanja doma.
Zmotno je prepričanje, da v pametni dom lahko spremenite le novogradnjo ali vsaj modernejše zasnovano domovanje. Če želite svoj dom spremeniti v pametni dom, ne potrebujete novih podometnih inštalacij. Vse, kar potrebujete, so paket NEO in poljubni pametni senzorji, ki jih najdete v ponudbi Telekoma Slovenije ter jih skladno s svojimi željami dodate v aplikacijo NEO.